Lze nějak odhalit planetku, která se k Zemi blíží od Slunce?

15.08.2020 - Michal Švanda


Reklama

Ke srážkám kosmických těles se Zemí docházelo, dochází a bude tomu tak i v budoucnu. Oproti našim předkům máme však nespornou výhodu, že už nemusíme jen čekat na překvapení. Astronomové systematicky vyhledávají vesmírné objekty dřív, než se s naší planetou střetnou. 

Přehlídkové programy mají vysoké cíle: především poznat téměř všechna tělesa s rozměrem 140 metrů a větší, jež hrozí globální katastrofou. Soustavné prohlídky běží neúnavně – avšak pouze v noci. Na denní obloze planetky nehledají, což představuje kámen úrazu. Rychlý asteroid přilétající směrem od Slunce pátrací síti unikne, ať by byl sebevětší. O tom, že se nejedná o zcela zanedbatelné riziko, svědčí z poslední doby zejména dopad meteoritu Čeljabinsk 15. února 2013. Objekt přilétl od Slunce… 

TIP: Jak se bránit dopadům meteoritů: Evropa chystá plán obrany

Popsanou nedostatečnost v pozorování není v současnosti možné překonat, což však neznamená, že vědci o řešení nepřemýšlejí. Uvažuje se mimo jiné o automatické sondě obíhající Slunce například v blízkosti Venuše, která by katalogizovala planetky na dráhách, jež v daný okamžik nelze ze Země postihnout. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír
Zajímavosti

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907