Lze nějak odhalit planetku, která se k Zemi blíží od Slunce?

15.08.2020 - Michal Švanda


Reklama

Ke srážkám kosmických těles se Zemí docházelo, dochází a bude tomu tak i v budoucnu. Oproti našim předkům máme však nespornou výhodu, že už nemusíme jen čekat na překvapení. Astronomové systematicky vyhledávají vesmírné objekty dřív, než se s naší planetou střetnou. 

Přehlídkové programy mají vysoké cíle: především poznat téměř všechna tělesa s rozměrem 140 metrů a větší, jež hrozí globální katastrofou. Soustavné prohlídky běží neúnavně – avšak pouze v noci. Na denní obloze planetky nehledají, což představuje kámen úrazu. Rychlý asteroid přilétající směrem od Slunce pátrací síti unikne, ať by byl sebevětší. O tom, že se nejedná o zcela zanedbatelné riziko, svědčí z poslední doby zejména dopad meteoritu Čeljabinsk 15. února 2013. Objekt přilétl od Slunce… 

TIP: Jak se bránit dopadům meteoritů: Evropa chystá plán obrany

Popsanou nedostatečnost v pozorování není v současnosti možné překonat, což však neznamená, že vědci o řešení nepřemýšlejí. Uvažuje se mimo jiné o automatické sondě obíhající Slunce například v blízkosti Venuše, která by katalogizovala planetky na dráhách, jež v daný okamžik nelze ze Země postihnout. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Knihovna v egyptské Alexandrii hořela hned několikrát.

Historie

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.

Vesmír
Zajímavosti

K většině katapultáží dochází nízko u země, nebo přímo po nechtěném kontaktu s ní (nehoda  britského harrieru v Afghánistánu, 2009).

Válka

Zničení slovanské svatyně na Rujáně roku 1168 na plátně Lauritse Tuxena z druhé poloviny 19. století. Povalení Svantovítovy sochy přihlíží dánský král Valdemar a roskildský biskup Absalon.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907