Lze nějak odhalit planetku, která se k Zemi blíží od Slunce?

15.08.2020 - Michal Švanda


Reklama

Ke srážkám kosmických těles se Zemí docházelo, dochází a bude tomu tak i v budoucnu. Oproti našim předkům máme však nespornou výhodu, že už nemusíme jen čekat na překvapení. Astronomové systematicky vyhledávají vesmírné objekty dřív, než se s naší planetou střetnou. 

Přehlídkové programy mají vysoké cíle: především poznat téměř všechna tělesa s rozměrem 140 metrů a větší, jež hrozí globální katastrofou. Soustavné prohlídky běží neúnavně – avšak pouze v noci. Na denní obloze planetky nehledají, což představuje kámen úrazu. Rychlý asteroid přilétající směrem od Slunce pátrací síti unikne, ať by byl sebevětší. O tom, že se nejedná o zcela zanedbatelné riziko, svědčí z poslední doby zejména dopad meteoritu Čeljabinsk 15. února 2013. Objekt přilétl od Slunce… 

TIP: Jak se bránit dopadům meteoritů: Evropa chystá plán obrany

Popsanou nedostatečnost v pozorování není v současnosti možné překonat, což však neznamená, že vědci o řešení nepřemýšlejí. Uvažuje se mimo jiné o automatické sondě obíhající Slunce například v blízkosti Venuše, která by katalogizovala planetky na dráhách, jež v daný okamžik nelze ze Země postihnout. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907