Má to smysl: Zákaz freonů významně omezil dopady globálního oteplování

10.12.2019 - Stanislav Mihulka

Freony jsou extrémně účinné skleníkové plyny. Jejich zákaz citelně zpomalil oteplování


Reklama

V celé zapeklité záležitosti s klimatem jsou nesmírně důležité dobré zprávy. A právě takové přináší nový výzkum australských badatelů, kteří zaměřili na důsledky úsilí boje proti zvětšování ozonové díry. V něm sehrál klíčovou roli Montrealský protokol z roku 1987, který prakticky zastavil vypouštění freonů  látek, které „rozežírají“ ozonovou vrstvu. 

Ozonová vrstva, která se nachází v horní části atmosféry, přispívá k odrážení části slunečního záření zpátky do vesmíru. A freony jsou nesmírně účinné skleníkové plyny – dokonce výrazně účinnější než například oxid uhličitý

TIP: Rekord: Podle nových údajů je ozonová díra nejmenší za dobu měření

Vše nasvědčuje tomu, že právě Montrealský protokol je první efektivní mezinárodní úmluvou v oblasti životního prostředí, která úspěšně zpomaluje postup globálního oteplování. Podle australského týmu jsou totiž dnešní teploty znatelně nižší, než by byly bez této mezinárodní úmluvy. V roce 2050 by měl tento rozdíl v průměru dosáhnout 1 °C. Ještě výrazně pozitivnější dopad má protokol na oblasti Arktidy, kde bude teplota v polovině tohoto století o 3 až 4 °C nižší, než by byla bez dohody. Pozitivní dopady má podle badatelů úmluva i na ledovce. U nich Moterealský protokol přinesl o 25 % nižší úbytek způsobený táním, než by nastal bez přijetí protokolu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907