Rekord: Podle nových údajů je ozonová díra nejmenší za dobu měření

23.10.2019 - Stanislav Mihulka

Neobvyklé počasí nad Antarktidou během září a října dramaticky zmenšilo ozonovou díru

<p>Časosběrný snímek startu balonové sondy pro měření ozonové vrstvy v Antarktidě</p>

Časosběrný snímek startu balonové sondy pro měření ozonové vrstvy v Antarktidě


Reklama

Pamětníci si ještě vzpomínají na dobu, kdy byla v ochraně životního prostředí největším strašákem ozonová díra. Dny její slávy jsou ale už nejspíše sečteny, jednak kvůli úspěšně prosazované politice zákazu freonů, a pak také kvůli změnám klimatu, které ozonové díře nepřejí. Vědci amerických agentur NASA a NOAA v těchto dnech oznámili, že ozonová díra je nejmenší od začátku pozorování v roce 1982.

Ozonová díra nad Antarktidou se každým rokem zvětšuje a opět zmenšuje. Letos byla největší začátkem září, kdy její rozloha byla asi 16,4 milionů kilometrů čtverečních. Pak se zase rychle zmenšila na méně než 10 milionů kilometrů čtverečních. Odborníci zároveň varují před přehnaným optimismem. Jsou to sice dobré zprávy a ozonová díra se postupně zmenšuje, její aktuální rekordně malá rozloha je ale způsobená neobvyklým vývojem počasí v horních vrstvách atmosféry nad Antarktidou

TIP: Příznivý vývoj? Ozonová díra je nejmenší za posledních 30 let

Vědci na základě dlouhodobých měření odhadují, že se poničená ozonová vrstva v pozemské atmosféře obnovuje rychlostí asi 1 až 3 procent za 10 let. Podle těchto odhadů by měla být ozonová vrstva kompletně obnovená nad severní polokoulí a v rovníkových oblastech ve třicátých letech 21. století, zatímco nad jižní polokouli to bude trvat do padesátých let. Vývoj klimatu s globálním oteplováním by ale mohl tyto odhady ještě pozměnit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: Robert Schwarz/University of Minnesota

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907