Rekord: Podle nových údajů je ozonová díra nejmenší za dobu měření

Neobvyklé počasí nad Antarktidou během září a října dramaticky zmenšilo ozonovou díru

23.10.2019 - Stanislav MihulkaPamětníci si ještě vzpomínají na dobu, kdy byla v ochraně životního prostředí největším strašákem ozonová díra. Dny její slávy jsou ale už nejspíše sečteny, jednak kvůli úspěšně prosazované politice zákazu freonů, a pak také kvůli změnám klimatu, které ozonové díře nepřejí. Vědci amerických agentur NASA a NOAA v těchto dnech oznámili, že ozonová díra je nejmenší od začátku pozorování v roce 1982.

Ozonová díra nad Antarktidou se každým rokem zvětšuje a opět zmenšuje. Letos byla největší začátkem září, kdy její rozloha byla asi 16,4 milionů kilometrů čtverečních. Pak se zase rychle zmenšila na méně než 10 milionů kilometrů čtverečních. Odborníci zároveň varují před přehnaným optimismem. Jsou to sice dobré zprávy a ozonová díra se postupně zmenšuje, její aktuální rekordně malá rozloha je ale způsobená neobvyklým vývojem počasí v horních vrstvách atmosféry nad Antarktidou

TIP: Příznivý vývoj? Ozonová díra je nejmenší za posledních 30 let

Vědci na základě dlouhodobých měření odhadují, že se poničená ozonová vrstva v pozemské atmosféře obnovuje rychlostí asi 1 až 3 procent za 10 let. Podle těchto odhadů by měla být ozonová vrstva kompletně obnovená nad severní polokoulí a v rovníkových oblastech ve třicátých letech 21. století, zatímco nad jižní polokouli to bude trvat do padesátých let. Vývoj klimatu s globálním oteplováním by ale mohl tyto odhady ještě pozměnit.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Robert Schwarz/University of Minnesota


Další články v sekci