Města, která zmizela pod hladinou: Tuniský Nabeul zaplatil za zničení Kartága

18.01.2021 - Radomír Dohnal

Když se řekne Neapol, automaticky nám naskočí slunné město v italské Kampánii. Název je to ovšem trochu matoucí. Oním Neapolis, tedy nové město, titulovali staří Řekové kdekte­rou nově založenou kolonii. A naší Neapolí, která zmizela v moři, je protentokrát myšlen tuniský Nabeul

<p>Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.</p>

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.


Reklama

Pod taktovkou Féničanů vznikl na půdorysu několika rybářských osad v 9. století před naším letopočtem a brzy si zdejší obyvatelé vydobyli dvě prvenství. Platili za nejlepší rybáře v celém Středozemním moři a také za nejlepší zpracovatele ryb. Na zdejším rybím trhu bylo k dostání cokoliv, co mělo krunýř, chapadla nebo ploutve. A bylo to vždy čerstvé.

Pomsta za Kartágo

Dílem proto, že zdejší obchodníci vybudovali pro své šupinaté úlovky bazény protékané mořskou vodou. A na tento starověký aquapark pak navazovaly nejrůznější zpracovatelské závody. Zdejší fermentovaný garum patřil k nejvyhlášenějším a dozrával ve stovkách kamenných nádrží.

Úspěch s sebou pochopitelně přináší nejen peníze, ale i problémy. Neapolis-Nabeul byl do značné míry „otevřeným“ městem se smíšenou populací, kde poměrně v míru nažívali kromě Féničanů i Řekové a Římané. Což ovšem změnila třetí punská válka, jež přinesla zhoubu Kartágu. Bohužel Nabeul stál na jeho straně. Když Římané roku 146 př. n. l. srovnali svého kartaginského rivala se zemí, jejich nevraživost se obrátila k těm, kdo jej podporovali. 

TIP: Konec africké perly: Proč Římané zničili starověké město Kartágo?

Na Nabeul bylo uvaleno obchodní embargo. Jeho dvacetihektarový přístav byl blokován, aby obyvatelé poznali bídu. Jméno zrádného města bylo vymazáno ze záznamů a kronik. Takže když roku 365 zasáhlo celé tuniské pobřeží ničivé tsunami a překrylo Neapolis metry vodní hladiny, nebylo už nikoho, kdo by si jej pamatoval. Jeho příběh vlastně známe jen díky římskému vojákovi Ammienu Marcellinovi, který si navzdory zákazu přece jen o proradném Nabeulu něco poznačil. I tak bylo překvapení italských archeologů, kteří v roce 2017 zbytky původního města hned v sousedství dnešního Nabeulu objevili, naprosto dokonalé. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií: Christoph Gerigk, Franck Goddio, Hilti Foundation, St. Louis Art Museum, Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907