Mexické drogové kartely ochromily nadějný výzkum jedu upírů

Důležitý výzkum vědců ochromily mexické drogové kartely. Vývoj nových léků na vysoký tlak tak musí počkat

22.01.2019 - Stanislav MihulkaUpíři našeho světa, tedy netopýři, kteří se živí krví, jsou v mnoha ohledech nesmírně zajímaví. Mimo jiné mají k dispozici jed, který se dostal do hledáčku vývojářů nových léků. Australští vědci nedávno zjistili, že v upířím jedu jsou velmi nadějné peptidy, které by se mohly stát základem pro nové léky na vysoký krevní tlak.

Důkladný výzkum těchto peptidů a následný vývoj léků by mohl vést k pokroku v řadě odvětví medicíny. Takové přípravky by mohly léčit řadu chorob souvisejících s vysokým krevním tlakem i zlepšovat úspěšnost transplantací, protože při nich je nutné zajistit dostatečný přísun krve k transplantovanému orgánu.

TIP: Jak si upíři nacházejí přátele? Darováním krve v nouzi

Výzkum jedu upírů je tak nepochybně velmi přínosný. Australský tým ale nedávno narazil na nečekané problémy. Jejich výzkumné stanoviště se již řadu let nachází poblíž Cuernavacy, v mexickém státu Morelos. To se ale teď stalo pro vědce zcela nedostupným. Do oblasti totiž pronikly drogové kartely. Badatelé teď hledají nové vhodné místo pro výzkum upírů. Bohužel úsilí vědců to může zbrzdit až o několik let.

  • Zdroj textu

    University of Queensland

  • Zdroj fotografií

    Bryan Fry


Další články v sekci