Mexické drogové kartely ochromily nadějný výzkum jedu upírů

22.01.2019 - Stanislav Mihulka

Důležitý výzkum vědců ochromily mexické drogové kartely. Vývoj nových léků na vysoký tlak tak musí počkat

<p>Australský badatel Bryan Fry při studiu upírů v Mexiku.</p>

Australský badatel Bryan Fry při studiu upírů v Mexiku.


Reklama

Upíři našeho světa, tedy netopýři, kteří se živí krví, jsou v mnoha ohledech nesmírně zajímaví. Mimo jiné mají k dispozici jed, který se dostal do hledáčku vývojářů nových léků. Australští vědci nedávno zjistili, že v upířím jedu jsou velmi nadějné peptidy, které by se mohly stát základem pro nové léky na vysoký krevní tlak.

Důkladný výzkum těchto peptidů a následný vývoj léků by mohl vést k pokroku v řadě odvětví medicíny. Takové přípravky by mohly léčit řadu chorob souvisejících s vysokým krevním tlakem i zlepšovat úspěšnost transplantací, protože při nich je nutné zajistit dostatečný přísun krve k transplantovanému orgánu.

TIP: Jak si upíři nacházejí přátele? Darováním krve v nouzi

Výzkum jedu upírů je tak nepochybně velmi přínosný. Australský tým ale nedávno narazil na nečekané problémy. Jejich výzkumné stanoviště se již řadu let nachází poblíž Cuernavacy, v mexickém státu Morelos. To se ale teď stalo pro vědce zcela nedostupným. Do oblasti totiž pronikly drogové kartely. Badatelé teď hledají nové vhodné místo pro výzkum upírů. Bohužel úsilí vědců to může zbrzdit až o několik let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Queensland

  • Zdroj fotografií: Bryan Fry

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907