Minutu po minutě: Jak bude vypadat dnešní přistání sondy InSight

26.11.2018 - Martin Reichman

Krátce před 21. hodinou má dnes na povrch Marsu dosednout sonda InSight. Jak bude přistání vypadat a co je cílem mise?


Reklama

Projekt InSight je vůbec první misí, která bude studovat hlubiny Marsu. Všechny dosavadní mise bádaly pouze na povrchu rudé planety. Sonda se pokusí dosednout v marsovské oblasti Elysium Planitia po dvou letech od nezdaru evropsko-ruského experimentálního modulu Schiaparelli, který se během přistávacího manévru roztříštil o povrch.

Poslední úspěšné přistání na Marsu se v roce 2012 podařilo Američanům, kteří na povrch dopravili vozítko Curiosity.

Cesta do nitra Marsu

Stacionární modul InSight, jehož přistání na Marsu je naplánováno na dnešní večer (19:54 UTC/20:54 SEČ), je vybaven několika přístroji s citlivými senzory. S jejich pomocí bude měřit proudění tepla v planetě, zaznamenávat marsovská zemětřesení a sledovat kolísání oběžné dráhy tělesa kolem Slunce. Se svým vrtným zařízením se dostane do hloubky přes čtyři a půl metru, tedy mnohem dál než jakékoli jiné robotické zařízení vyslané na Mars.

Získaná data odborníkům poskytnou informace o základních vlastnostech jádra Marsu. Vědci také zjistí více o vývoji sousední planety a o tom, zda má stejné složení jako Země.

Minutu po minutě

20:40 SEČ – oddělení modulu InSight.

20:47 SEČ – vstup do marsovské atmosféry rychlostí 20 000 kilometrů v hodině.

20:49 SEČ – tepelný štít sondy se rozžhaví na 1 500 °C.

20:51 SEČ – přibližně 16 kilometrů nad povrchem vypustí kapsle nadzvukový padák. O 15 sekund později pyropatrony odpálí tepelný štít. Po 10 sekundách další tři miniexploze aktivují přistávací nohy sondy.

20:52 SEČ – aktivuje se přistávací radar, který bude měřit vzdálenost k povrchu Marsu.

20:53 SEČ – ve vzdálenosti 1,6 km nad povrchem sonda opustí kapsli a zažehnou se sestupové motory. Sonda zpomalí na 8 km/h.

20:54 – dosednutí na povrch Marsu v oblasti Elysium Planitia (Rajské pláni).

21:01 SEČ – InSight odešle signál o přistání.

21:35 SEČ – Definitivní potvrzení o přistání od sondy Mars Odyssey z oběžné dráhy rudé planety. Začíná dvouletá mise sondy InSight.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: JPL-Caltech, NASA Langley

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907