Mladé hvězdy obklopují ohromná množství organických látek

22.09.2021 - Stanislav Mihulka

Radioteleskopy ALMA vystopovaly organické látky v protoplanetárních discích se zárodky planet


Reklama

Pro vznik života ve vesmíru jsou nezbytné základní stavební kameny v podobě molekul organických látek. Z nich pak mohou vznikat složitější a složitější molekuly, které se postupně stanou součástí živých organismů. Nedávné analýzy záření z oblastí kolem mladých hvězd odhalily velké zásoby takových organických látek.

John Ilee z britské University of Leeds a jeho tým na základě svých výsledků tvrdí, že „polévka“ organických látek, která byla na počátku života na Zemi, by mohla být ve skutečnosti běžná na řadě míst v Mléčné dráze a nejspíš i v jiných galaxiích. Je to příznivá zpráva pro naše úsilí nalézt alespoň primitivní život na jiných planetách ve vesmíru.

Organické látky v discích mladých hvězd

Badatelé nalezli zmíněné organické molekuly v protoplanetárních discích mladých hvězd. Podobný disk přitom kdysi dávno obklopoval i mladé Slunce. Vznikaly v něm planety Sluneční soustavy, včetně Země. Přítomnost objevených organických molekul je podle odborníků významná, protože představují nezbytný krok ke vzniku života mezi jednoduchými molekulami anorganických látek a komplexními molekulami v živých organismech.

TIP: Náhlý výtrysk mladé hvězdy odhalil množství organických látek

Organické látky byly v protoplanetárních discích objeveny díky pozorováním soustavy radioteleskopů ALMA v Chile. Badatelé se přitom zaměřili na tři organické molekuly – kyanoacetylen, acetonitril a cyklopropenyliden, po nichž pátrali v protoplanetárních discích pěti hvězdných systémů – IM Lup, GM Aur, AS 209, HD 163296 a MWC 480. Všechny tyto disky se nacházejí ve vzdálenosti 300 až 500 světelných let od nás a ve všech pozorujeme známky vzniku planet.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907