Mladý pozůstatek supernovy N 63A je jako Pac-Man požírající hvězdy

19.10.2021 - Stanislav Mihulka

Exploze supernovy vykreslila podivuhodný objekt ve Velkém Magellanově mračnu

<p>Pac-Man ve Velkém Magellanově mračnu</p>

Pac-Man ve Velkém Magellanově mračnu


Reklama

Vypadá jako Pac-Man, který si prokusuje cestu vesmírem. Ve skutečnosti jde o pozoruhodný objekt označovaný jako N 63A – relativně mladý pozůstatek supernovy, která divoce explodovala ve Velkém Magellanově mračnu.

Tato důvěrně známá trpasličí galaxie se nachází ve vzdálenosti 163 tisíc světelných let, takže na ni máme pěkný výhled. Velké Magellanovo mračno obsahuje několik aktivních hvězdných porodnic, kde se před našima očima rodí hvězdy. Některé z nich jsou velmi masivní a záhy explodují jako supernovy.

Pac-Man v Mraku Magellanově 

V jedné z těchto porodnic se před nějakou dobou zrodila i velká hvězda, jejíž exploze stvořila Pac-Mana. Pozůstatek supernovy bizarního tvaru je v těsné blízkosti obklopen mnoha dalšími hvězdami, což celou scénu ještě více připodobňuje legendární videohře. Galaktický Pac-Man zde nadšeně „požírá“ blyštící se hvězdy. 

TIP: Teleskop eROSITA vystopoval největší známý rentgenový pozůstatek supernovy

Výbuchy supernov obvykle svými rázovými vlnami v okolí spustí tvorbu nových hvězd a planetárních systémů. V případě Pac-Mana to ale naopak vypadá, že mocné rázové vlny vypudily okolní kosmický plyn a prach, takže v blízkosti žádné nové hvězdy momentálně nevznikají. Podle odborníků je to ale jen dočasné. V budoucnu se prý kolem Pac-Mana budou rodit nové hvězdy jako houby po dešti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907