Mohli existovat vlkodlaci? Krvežíznivé stvůry, které děsily naše předky

Vlkodlaci – monstra z hlubin lidského strachu… Krvežíznivé stvůry, které ve fantazii našich předků zastávaly první příčky děsivosti a nebezpečnosti. Co si o nich lidé navymýšleli? A kdo jsou jejich reálné předobrazy?

27.12.2019 - Vendula Hrnčířová



Podle transylvánských legend vlkodlaci povstali, aby bojovali s upíry. Většina jich ale tak šlechetné cíle nesleduje. I oni mají rádi lidské maso. Vlkodlakem se může stát už novorozeně, pokud má při porodu prořezané zuby, narodí se nohama napřed, za úplňku nebo 24. prosince. Nebo pokud vlkodlak obcoval s nějakou smrtelnicí.

Monstra z hlubin lidského strachu

Rozený vlkodlak se proměňuje i v jiná zvířata, a to například v medvěda, psa, kočku či dokonce krávu. Pokud někoho pokouše, stává se i tento nebožák vlkodlakem. To samé ovšem platí, pokud vypije vlkodlačí moč, nebo dešťovou vodu z otisku zvířecí stopy či usne za letní noci při úplňku pod širým nebem tak, že mu měsíc svítí přímo do obličeje...

Za úplňku se vlkodlak přeměňuje do vlčí podoby. Jak? Stačí udělat kotrmelec přes kládu. Lotyšské pověsti tvrdí, že se člověk musí před proměnou svléct do naha, své šaty ale nutně potřebuje při návratu do člověčí podoby. Pokud mu tedy někdo šaty ukradl, zůstal vlkem natrvalo.

Vlkodlak v lidské podobě má mít bledé, propadlé tváře, prázdný nepřítomný pohled, srostlé obočí, oteklé rty, zahnuté nehty, nízko posazené uši, ochablé paže a přitom příliš hbité pohyby. Je unavený, skleslý a dle ruské pověry má ještě štětinu pod jazykem. Pokud mu vyříznete kus živého masa, v ráně se objeví srst.

TIP: Gevaudanská bestie: Sužovala Francii šelma, nebo nebezpečný psychopat?

Ve vlčí podobě vypadá vlkodlak stejně jako vlk až na to, že je větší, nemá ocas a má lidské oči a hlas. Bojovat s ním v této podobě není lehké. Useknuté končetiny mu dorůstají, rány se zatahují a zlomeniny hojí. Zraní ho pouze stříbrné kulky či kopí se stříbrným hrotem. Prý na něj také funguje jmelí a žito. Po usmrcení je nezbytné useknout vlkodlakovi rýčem hlavu a hodit ji do potoka – proud omyje nebožtíkovy hříchy. Tělo je nutno spálit.

Skutečné oběti

Pro vlkodlaky je možno nalézt reálné vysvětlení. Lykantropie, tedy vlkodlactví, je psychické onemocnění, způsobené prý i nedostatkem železa v těle. Nemocný sám sebe vnímá jako zvíře, nejčastěji ve formě vlka nebo jiné šelmy. Bezděčně vydává zvířecí zvuky, je zmatený, špatně se orientuje v prostoru. Nedostatek železa způsobí, že se mu dolní a horní čelist protahuje směrem dopředu. Tvář nemocného tak začíná skutečně připomínat vlčí tlamu. Konzumace krve prý vývoj této nemoci zastavuje. Do těla nemocného se totiž dostávají tak potřebné a chybějící látky. 


Další články v sekci