Mr. Steven je specialista společnosti SpaceX na chytání krytu raket Falcon 9

30.08.2018 - Stanislav Mihulka

Lapací loď Mr. Steven má novou a pořádně velkou síť. Bude to stačit k úspěšnému chycení aerodynamického krytu?

<p>Loď Mr. Steven se připravuje na chytání krytů raket SpaceX</p>

Loď Mr. Steven se připravuje na chytání krytů raket SpaceX


Reklama

Společnost SpaceX si zakládá na tom, že létá do vesmíru s opakovaně použitelnými raketami. Přesněji řečeno, z větší části opakovaně použitelnými. Některé komponenty nosných raket Falcon se totiž znovu použít nedají, protože spadnou do moře. Týká se to i dvoudílného aerodynamického krytu na špici rakety Falcon.

Aerodynamický kryt o délce 13 metrů a váze více než 1 tuny má přitom hodnotu 6 milionů dolarů (přes 132 milionů Kč), což představuje jednu desetinu nákladů na celou raketu Falcon 9. Proto si společnost SpaceX pořídila loď Mr. Steven, kterou vybavila sítí pro chytání padajících krytů raket Falcon. Dosavadní pokusy polapit kryty za letu ale byly neúspěšné.

Mr. Steven s novou sítí

Mr. Steven proto nedávno dostal vylepšenou síť o ploše 3 700 metrů čtverečních, která je asi čtyřikrát větší, než první verze sítě. Aerodynamický kryt je vybavený vlastním pohonem, který ho během pádu stabilizuje, a také řiditelným padákem, který se vysune ve výšce asi 8 kilometrů nad hladinou oceánu. Jestli vše půjde plánu, tak by měl kryt s padákem doletět jako kluzák přímo do náruče lodi Mr. Steven.

TIP: Raketa Falcon 9 vynesla dvojici satelitů NASA pro sledování vody na Zemi

První příležitost vyzkoušet novou síť dostane Mr. Steven na konci září, kdy by měl startovat argentinský satelit pro pozorování Země SAOCOM-1A. Po něm bude následovat další, tentokrát již poslední start ze série Iridium Next, s 10 satelity tohoto typu. Celý svět bude napjatě sledovat, jak Mr. Steven s chytáním aerodynamického krytu uspěje.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907