Může existovat gravitační singularita bez horizontu událostí?

18.07.2020 - Michal Švanda


Reklama

Nejznámějšími zástupci gravitačních singularit v astronomii jsou černé díry. Pomiňme nyní ty supermasivní v centrech galaxií a soustřeďme se na jejich kolegyně vzniklé z gravitačního kolapsu hmotné hvězdy na konci jejího života. V popsané situaci dostředná gravitace zcela ovládla budoucnost zbytku po stálici a žádný známý jev nedokáže zastavit gravitační kolaps, teoreticky do jediného bodu s nekonečnou hustotou.

Jak uvedené zhroucení ve finále probíhá, a jaké jsou tedy limity obecné teorie relativity, však z pozorování nevíme, neboť se ještě před finále kolapsu zformuje v okolí singularity tzv. horizont událostí. Jedná se o hranici, na níž se úniková rychlost z gravitační jámy singularity rovná rychlosti světla, a zpoza horizontu událostí tak principiálně nemáme žádné informace. 

Pokud ovšem černá díra rotuje, vytvářejí se horizonty událostí hned dva, vnitřní a vnější, a mezi nimi tzv. ergosféra. Čím rychleji černá díra rotuje, tím blíž si horizonty jsou, a jestliže splynou, znamenalo by to odhalení nitra singularity pro vnějšího pozorovatele. Astronomové pak hovoří o tzv. nahé singularitě.

TIP: Kolik typů černých děr známe a jak vznikají?

Prozatím sice nic podobného nesledovali, vyvíjejí však v hledání popsaných objektů nemalé úsilí. Jejich objev by totiž přinesl zásadní informace o extrémních stavech hmoty a především o platnosti našich teorií v těchto krajních podmínkách. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907