Na mladých planetárních soustavách zanechávají jizvy průlety cizích hvězd

10.08.2022 - Stanislav Mihulka

Přiblížení cizích hvězd bývají překvapivě častá, především u velmi mladých hvězd. Mohou mít značné důsledky pro podobu planetárního systému

<p>Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. <em>(ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)</em></p>

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)


Reklama

Co mají společného hvězdy UX Tauri, RW Aurigae, AS 205, Z CMajoris, a FU Orionis? Jde o mladičké hvězdy, v jejichž blízkosti pozorujeme protoplanetární disky, ve kterých mohou vznikat planety. To ale není všechno. Na všech čtyřech protoplanetárních discích jsou patrné stopy po nedávném přiblížení či průletu cizího objektu, nejspíše hvězdy.

Astronom Nicolás Cuello z francouzské Université Grenoble-Alpes a jeho tým prozkoumali tento pozoruhodný fenomén u uvedených planetárních systémů a u několika dalších. Zjistili, že přiblížení cizích hvězd jsou mnohem častější, než jsme si doposud mysleli.

Blízká setkání s cizí hvězdou

Nejčastěji k nim dochází, když jsou hvězdy velice mladé, méně než jeden milion let a obklopené protoplanetárním diskem. Přiblížení cizí hvězdy mívá dramatické důsledky na strukturu disku a ovlivňuje další vývoj dané soustavy,uvádí Cuello. „Ukazuje se, že přiblížení cizí hvězdy ovlivní více jak polovinu všech protoplanetárních disků. Pravděpodobnost přiblížení v průběhu času klesá, ale nikdy není úplně nulová.

Důsledky přiblížení pro protoplanetární disky závisejí na tom, jak blízko a v jakém směru proletí „hvězdný vetřelec“. Například systém FU Orionis nedávno zažil těsné setkání s cizí hvězdou. Její gravitace výrazně narušila protoplanetární disk této soustavy a dokonce tam vznikl druhý disk materiálu.

TIP: Protoplanetární disky Petra Pana udivují svou dlouhověkostí

V některých případech jsou důsledky přiblížení naprosto katastrofické. Původní protoplanetární disk může ztratit většinu hmoty, což podstatně sníží výsledný počet planet. Pokud už v dotyčném systému existují zárodky planet, může po přiblížení cizí hvězdy dojít k jejich „rozházení“ na nové oběžné dráhy nebo dokonce k vymrštění do mezihvězdného prostoru.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907