Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice vzniká kosmický beton

21.02.2022 - Stanislav Mihulka

Evropský astronaut Matthias Maure dělá na Mezinárodní vesmírné stanici betonáře. Cílem je otestovat, jaké vlastnosti má tento materiál, pokud vzniká v prostředí snížené gravitace

<p>Astronaut Matthias Maure míchá beton ve vesmíru. <em>(foto: NASA, ESA, CC0)</em></p>

Astronaut Matthias Maure míchá beton ve vesmíru. (foto: NASA, ESA, CC0)


Reklama

O betonu většinou neuvažujeme jako o materiálu pro vesmírné využití. Ani se na něj nesoustředí masivní výzkum. Zároveň ale jde o osvědčený stavební materiál, který lidstvo používá již tisíce let. První použití betonu, podobného tomu, který se používá v současnosti, se datuje do republikánského období starověkého Říma (okolo roku 200 př. n. l.). V této souvislosti je možná překvapivé, že o některých vlastnostech betonu toho stále mnoho nevíme. 

Výrobu a vlastnosti betonu v prostředí mikrogravitace momentálně testuje evropský astronaut Matthias Maurer v rámci své kosmické mise „Cosmic Kiss“ na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Maurer během experimentu „MASON/Concrete Hardening“ míchá beton v ruce, s pomocí speciálně navrženého malého mixeru a velkého nafukovacího plastového boxu.

Beton z vesmíru

Mauer tímto způsobem mnoho betonu nevyrobí, ale o to samozřejmě nejde. Cílem jeho snažení je vyrobit beton, který se poté vrátí zpět na Zemi, kde jej odborníci podrobí důkladným analýzám. Výsledky tohoto výzkumu by mohly mít praktický dopad na Zemi, například v podobě účinnějších postupů při míchání betonu nebo třeba vylepšených kombinací materiálů pro výrobu betonu. A časem by mohlo dojít i na betonování ve vesmíru – na Měsíci nebo třeba na Marsu.

TIP: Stavařina ve vesmíru: Astronauti na ISS vyrobili první kosmický cement

Zemská gravitace hraje důležitou roli v procesu tuhnutí betonu. Protože tento proces může trvat týdny nebo měsíce, je nemožné eliminovat účinky gravitace během této doby kdekoli na Zemi samotné. Proto bylo nutné experiment přesunout na palubu ISS. Ostatně beton na ni necestoval poprvé – podobný test se odehrál v roce 2019, tehdy v režii americké vesmírné agentury NASA. Zda nové experimenty vyústí v něco objevného či užitečného se teprve uvidí. Přinejmenším ale přinesou důležitá data. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907