Archeologové objevili na Sibiři hrob vozataje z doby bronzové

3000 let starý hrob, odkrytý u vesnice Kamyšta v Chakasii, ukrýval ostatky vozataje s bronzovými šperky, nožem a vybavením, usnadňujícím řízení válečného vozu

24.07.2023 - Stanislav Mihulka



Archeologům se povedl pozoruhodný nález na jihu Sibiře – u vesnice Kamyšta v Chakasii objevili neporušené hroby z pozdní doby bronzové, mezi nimiž byl i hrob jezdce na válečném vozu. U jeho kostry, staré asi tři tisíce let, nalezli i bronzový hák, který velmi pravděpodobně sloužil při řízení válečného vozu. Vozataj se podle vědců tímto hákem upoutával k vozu zhruba ve výši pasu a měl tak volné ruce například k ovládání zbraní nebo štítu. Zmíněný bronzový hák je velmi podobný výbavě vozatajů z doby bronzové v Mongolsku a Číně.

Vozataj ze Sibiře

Objevený vozataj měl u sebe kromě bronzového háku i bronzové šperky a bronzový nůž. Tyto nálezy odpovídají kultuře Lugava, což byli pastevci krav, kteří sídlili v této části světa. V 8. století před naším letopočtem, na počátku doby železné, je nahradila kultura Tagar, která patřila do velké skupiny kmenů Skytů.

Archeologický výzkum u vesnice Kamyšta představuje záchranné vykopávky v souvislosti se stavbou železnice. Přestože až dosud nebyly na této lokalitě objeveny válečné vozy, lidé v této oblasti prokazatelně používali vozíky tažené koňmi, které sloužily k přepravě lidí i nákladu.

TIP: Němečtí archeologové objevili 3 000 let starý perfektně zachovalý meč z doby bronzové

V době, kdy žil objevený vozataj, se tam stavěly pohřební komory z kamenů, které měly prodloužené stěny. Připomínaly vůz nebo sáně. Badatelé hodlají ve vykopávkách u Kamyšty pokračovat, aby se dozvěděli víc o pohřebních zvyklostech kultury Lugava v pozdní době bronzové.


Další články v sekci