Na staveniště celého světa se chystají první autonomní bagry

Autonomní bagr může pracovat celý den bez lidského operátora a na rozdíl od něj se nikdy neunaví

05.07.2021 - Stanislav Mihulka



Autonomní roboti, kteří dnes pracují v průmyslových provozech, jsou obvykle poměrně malí a fungují v relativně stálém a předvídatelném prostředí. Pro bagry to ale neplatí. Musejí být robustní, aby zvládly svou práci. Rovněž se často pohybují v náročných nebo vyloženě nebezpečných prostředích: autonomní bagr musí nejen správně identifikovat cílové materiály, musí se umět vyhýbat překážkám, zvládat různé povětrnostní podmínky a musí si poradit s prostředím, kde ho může čekat prakticky cokoliv.

Právě takovými vlastnostmi podle vývojářů z Baidu Research Robotics, Auto-Driving Lab (RAL) a americké Univerzity v Marylandu disponuje autonomní systém AES (Autonomous excavator system). Je to jeden z prvních autonomních systémů pro bagry na světě, který může pracovat dlouhou dobu, déle než 24 hodin, bez lidského zásahu. Jeho výkon je podle inženýrů srovnatelný s bagrem řízeným zkušeným lidským operátorem. Velkou výhodou systému AES je, že se na rozdíl od lidského bagristy nikdy neunaví.

TIP: Autonomní a elektrický Monarch je nejchytřejší traktor na světě

Systém AES je vybavený pokročilou umělou inteligencí a také soustavou nejrůznějších senzorů, včetně LIDARu, kamer a mechanických senzorů. Jeho výhodou je, že je modulární, takže ho lze instalovat na bagry různých typů a velikostí. Tvůrci již systém AES prověřili na skládce odpadu, v rizikovém a toxickém prostředí, v němž by bylo žádoucí používat autonomní zařízení, a také při práci během zimního období. 


Další články v sekci