Navrhněte jídlo pro astronauty a získejte zajímavou prémii od NASA

01.04.2021 - Martin Reichman

NASA a Kanadská kosmická agentura vyhlásily veřejnou výzvu: Hledá se technologie nebo systém výroby potravin pro astronauty mířící na Mars. Pro nejúspěšnější návrhy je připravená zajímavá finanční odměna

<p>Čas večeře na Mezinárodní vesmírné stanici pro posádku Expedice 60.</p>

Čas večeře na Mezinárodní vesmírné stanici pro posádku Expedice 60.


Reklama

Cílem veřejné soutěže Deep Space Food Challenge je návrh nových technologií nebo systému výroby potravin pro budoucí astronauty mířící k Marsu a pro další mise v hlubokém vesmíru. Vzhledem k tomu, že hlavní náplní astronautů má být věda, musí být potraviny nejen chutné, ale i mimořádně jednoduché na přípravu a musí produkovat jen minimální množství odpadu.

TIP: Brigáda snů? NASA a ESA zaplatí lidem za dva měsíce ležení v posteli

Úspěšné technologie by podle NASA mohly najít uplatnění i na Zemi – ať už v izolovaných uzavřených prostředích, například na simulovaných vesmírných stanovištích, nebo i v místech s omezenými zdroji potravin. 

Pro nejúspěšnější návrhy je v rámci první fáze soutěže připravený balíček půl milionu dolarů, o který se může podělit až dvacet návrhů. Uzávěrka první fáze veřejné výzvy je 30. července 2021.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907