Navrhněte jídlo pro astronauty a získejte zajímavou prémii od NASA

01.04.2021 - Martin Reichman

NASA a Kanadská kosmická agentura vyhlásily veřejnou výzvu: Hledá se technologie nebo systém výroby potravin pro astronauty mířící na Mars. Pro nejúspěšnější návrhy je připravená zajímavá finanční odměna

<p>Čas večeře na Mezinárodní vesmírné stanici pro posádku Expedice 60.</p>

Čas večeře na Mezinárodní vesmírné stanici pro posádku Expedice 60.


Reklama

Cílem veřejné soutěže Deep Space Food Challenge je návrh nových technologií nebo systému výroby potravin pro budoucí astronauty mířící k Marsu a pro další mise v hlubokém vesmíru. Vzhledem k tomu, že hlavní náplní astronautů má být věda, musí být potraviny nejen chutné, ale i mimořádně jednoduché na přípravu a musí produkovat jen minimální množství odpadu.

TIP: Brigáda snů? NASA a ESA zaplatí lidem za dva měsíce ležení v posteli

Úspěšné technologie by podle NASA mohly najít uplatnění i na Zemi – ať už v izolovaných uzavřených prostředích, například na simulovaných vesmírných stanovištích, nebo i v místech s omezenými zdroji potravin. 

Pro nejúspěšnější návrhy je v rámci první fáze soutěže připravený balíček půl milionu dolarů, o který se může podělit až dvacet návrhů. Uzávěrka první fáze veřejné výzvy je 30. července 2021.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907