Indická mise Čandraján-3 se letos v listopadu pokusí o přistání na povrchu Měsíce
Vše nasvědčuje tomu, že na Měsíci bude i letos pořádně živo. Mezi vážnými zájemci o přistání na našem souputníkovi je i Indie, která by se v případě úspěchu stala čtvrtou zemí světa, jejíž modul na Luně přistál. Pokud Indie uspěje, stane se členem prestižního klubu, kde jsou doposud jen Spojené státy, Rusko a Čína.
V září loňského roku se na Měsíci pokusil měkce přistát indický lander mise Čandraján-2. Ve výšce 2,1 kilometru nad povrchem ale operátoři ztratili s landerem Vikram kontakt a sonda se následně rozbila o povrch Měsíce. Podle indické vesmírné agentury ISRO probíhají přípravy na druhý pokus. Lander Čandraján-3 by měl přistávat na Měsíci letos v listopadu.
Zástupci ISRO uvádějí, že jejich nová sonda, lander a lunární rover by měly dohromady přijít na zhruba 35 milionů dolarů (necelých 800 milionů Kč). Vynesení mise Čandraján-3 do vesmíru by přitom mělo stát ještě podstatně vyšší sumu. Indie ale podle všeho těchto prostředků nebude litovat, protože přistání na Měsíci značně zvýší její prestiž jako vesmírné mocnosti.
TIP: Průzkumníci v roce 2020: Přehled zásadních vesmírných misí pro letošní rok
Indie také připravuje první čistě indickou pilotovanou misi na oběžnou dráhu. Už vybrali čtyři kandidáty, kteří již letos v lednu zahájí trénink v Rusku. Do vesmíru přitom poletí až tři z nich. Mise by se měla uskutečnit v polovině roku 2022, u příležitosti 75. výročí nezávislosti Indie na britské koloniální nadvládě.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)