Navzdory neúspěchu: Indie bude letos opět usilovat o přistání na Měsíci

07.01.2020 - Stanislav Mihulka

Indická mise Čandraján-3 se letos v listopadu pokusí o přistání na povrchu Měsíce

<p>Start indické nosné rakety GSLV</p>

Start indické nosné rakety GSLV


Reklama

Vše nasvědčuje tomu, že na Měsíci bude i letos pořádně živo. Mezi vážnými zájemci o přistání na našem souputníkovi je i Indie, která by se v případě úspěchu stala čtvrtou zemí světa, jejíž modul na Luně přistál. Pokud Indie uspěje, stane se členem prestižního klubu, kde jsou doposud jen Spojené státy, Rusko a Čína.

V září loňského roku se na Měsíci pokusil měkce přistát indický lander mise Čandraján-2. Ve výšce 2,1 kilometru nad povrchem ale operátoři ztratili s landerem Vikram kontakt a sonda se následně rozbila o povrch Měsíce. Podle indické vesmírné agentury ISRO probíhají přípravy na druhý pokus. Lander Čandraján-3 by měl přistávat na Měsíci letos v listopadu.

Mise Čandraján-3

Zástupci ISRO uvádějí, že jejich nová sonda, lander a lunární rover by měly dohromady přijít na zhruba 35 milionů dolarů (necelých 800 milionů Kč). Vynesení mise Čandraján-3 do vesmíru by přitom mělo stát ještě podstatně vyšší sumu. Indie ale podle všeho těchto prostředků nebude litovat, protože přistání na Měsíci značně zvýší její prestiž jako vesmírné mocnosti.

TIP: Průzkumníci v roce 2020: Přehled zásadních vesmírných misí pro letošní rok

Indie také připravuje první čistě indickou pilotovanou misi na oběžnou dráhu. Už vybrali čtyři kandidáty, kteří již letos v lednu zahájí trénink v Rusku. Do vesmíru přitom poletí až tři z nich. Mise by se měla uskutečnit v polovině roku 2022, u příležitosti 75. výročí nezávislosti Indie na britské koloniální nadvládě.

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: ISRO / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907