Navzdory neúspěchu: Indie bude letos opět usilovat o přistání na Měsíci

Indická mise Čandraján-3 se letos v listopadu pokusí o přistání na povrchu Měsíce

07.01.2020 - Stanislav MihulkaVše nasvědčuje tomu, že na Měsíci bude i letos pořádně živo. Mezi vážnými zájemci o přistání na našem souputníkovi je i Indie, která by se v případě úspěchu stala čtvrtou zemí světa, jejíž modul na Luně přistál. Pokud Indie uspěje, stane se členem prestižního klubu, kde jsou doposud jen Spojené státy, Rusko a Čína.

V září loňského roku se na Měsíci pokusil měkce přistát indický lander mise Čandraján-2. Ve výšce 2,1 kilometru nad povrchem ale operátoři ztratili s landerem Vikram kontakt a sonda se následně rozbila o povrch Měsíce. Podle indické vesmírné agentury ISRO probíhají přípravy na druhý pokus. Lander Čandraján-3 by měl přistávat na Měsíci letos v listopadu.

Mise Čandraján-3

Zástupci ISRO uvádějí, že jejich nová sonda, lander a lunární rover by měly dohromady přijít na zhruba 35 milionů dolarů (necelých 800 milionů Kč). Vynesení mise Čandraján-3 do vesmíru by přitom mělo stát ještě podstatně vyšší sumu. Indie ale podle všeho těchto prostředků nebude litovat, protože přistání na Měsíci značně zvýší její prestiž jako vesmírné mocnosti.

TIP: Průzkumníci v roce 2020: Přehled zásadních vesmírných misí pro letošní rok

Indie také připravuje první čistě indickou pilotovanou misi na oběžnou dráhu. Už vybrali čtyři kandidáty, kteří již letos v lednu zahájí trénink v Rusku. Do vesmíru přitom poletí až tři z nich. Mise by se měla uskutečnit v polovině roku 2022, u příležitosti 75. výročí nezávislosti Indie na britské koloniální nadvládě.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    ISRO / Wikimedia Commons


Další články v sekci