Nečekaná pomoc: Včelí jed zabíjí buňky agresivních nádorů prsu

07.09.2020 - Stanislav Mihulka

Včelí jed, a zejména jeho složka melitin, jsou velmi účinné v léčbě komplikovaných nádorů

<p>Včely mohou nabídnut spoustu medicínsky zajímavých látek..</p>

Včely mohou nabídnut spoustu medicínsky zajímavých látek..


Reklama

Boj s nádory je náročný. Lékaři hledají stále nové látky, s nimiž by mohli úspěšně zasáhnout proti růstu rakovinných buněk. Ciara Duffy z australského výzkumného institutu Harry Perkins Institute of Medical Research a její kolegové nedávno zaznamenali významný úspěch, když nalezli výkonného zabijáka rakoviny ve včelím jedu.

Jak ukázaly experimenty na myších modelech rakoviny, obzvláště jedna ze složek včelího jedu, látka zvaná melitin, byla v kombinaci s klasickou chemoterapií velice úspěšná. Zdravé buňky přitom nechává na pokoji. Podle badatelů by včelí jed mohl sehrát zásadní roli v léčbě notoricky agresivních a jen velmi obtížně léčitelných rakovin prsu. 

TIP: Nově objevená látka z vrb pomůže v léčbě rezistentních nádorů

Včelí jed funguje velice dobře proti takzvaným HERS2 pozitivním nádorům prsu. Jde o formu rakoviny prsu, jejíž buňky obsahují velké množství lidského růstového faktoru HER2, který značně urychluje růst nádoru. Nádory HER2+ jsou kvůli tomu vysoce agresivní a velmi rychle rostou. Včelí jed rovněž velmi účinně zasahuje i proti tzv. triple negativním nádorům prsu, které je také velmi těžké léčit.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907