Nečekané výhody globálního oteplování: Indické zebřičky jsou rychlejší a odolnější

12.09.2018 - Zuzana Teličková

Dánio pruhované žijící ve sladkých vodách Jižní Asie se může během svého života setkat s extrémními teplotními rozdíly – od 40 °C až po mráz. Biologové Graham Scott a Ian Johnston zkoumali, jaký vliv má na celkovou kondici těchto ryb teplota vody při líhnutí mláďat

<p>Dánia pruhovaná (<em>Danio rerio</em>), která se vyvinula v teplejší vodě, mají vyšší předpoklady pro úspěšný život</p>

Dánia pruhovaná (Danio rerio), která se vyvinula v teplejší vodě, mají vyšší předpoklady pro úspěšný život


Reklama

Biologové s překvapením zjistili, že z embryí dánií pruhovaných (Danio rerio) odchovaných v teplejší vodě vyrostli zdatnější jedinci, kteří plavali rychleji, byli lépe uzpůsobeni pro aerobní pohyb a měli velké množství genů podílejících se na dobrém fyzickém výkonu. Dospělá dánia, která v průběhu embryonálního vývoje a líhnutí nemusela bojovat s chladem, byla výkonnější nejen v teplých, ale i v chladných vodách a s teplotními rozdíly se vyrovnávala mnohem snáze. Zdá se tedy, že globální oteplování může mít na některé živočichy za určitých podmínek i pozitivní vliv.

TIP: Král Arktidy v slepé uličce: Evoluční problémy ledních medvědů

Nikdo však nedokáže odhadnout hranici, za níž se z výhody stane nevýhoda – a k tomu podle Grahama Scotta musí jednou dojít. „Jaké limity tyto ryby v rámci přizpůsobování se novým podmínkám mají? Tomu se právě snažíme porozumět,“ vysvětluje Scott. „Jestliže chceme správně pochopit, jak je svět ovlivňován klimatickými změnami, musíme tomu přijít na kloub.“

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907