Největší kosmické úlety (2): Podivný arabský „vědecký experiment“

21.11.2021 - Ondřej Šamárek

V roce 1985 se na palubě raketoplánu Discovery uskutečnil jeden nenápadný „vědecký experiment“. Jak se později ukázalo, jeho skutečný cíl neměl s vědou nic společného. Pod pláštíkem vědy měl saúdský princ Sultán bin Salmán vyhlížet konec ramadánu...

<p>Posádka STS-51-G: Daniel Brandenstein a John Creighton, vzadu zleva Shannon Lucidová, Steven Nagel, John Fabian, Sultán bin Salmán a Patrick Baudry.</p>

Posádka STS-51-G: Daniel Brandenstein a John Creighton, vzadu zleva Shannon Lucidová, Steven Nagel, John Fabian, Sultán bin Salmán a Patrick Baudry.


Reklama

V červnu 1985 se na palubě raketoplánu Discovery vydal v rámci mise STS-51-G do vesmíru první zástupce Arabů. Saúdský princ Sultán bin Salmán zastával funkci specialisty na užitečné zatížení, a jeho cesta do kabiny raketoplánu tak byla poměrně krátká. Do posádky ho jmenovali v březnu 1985, o měsíc později zahájil výcvik a už 17. června se vydal za brány atmosféry nejen coby první Arab, nýbrž také jako první příslušník královské rodiny.

V rámci letu se kromě vypuštění komunikačního satelitu Arabsat-B, mexické družice Morelos I a soukromého satelitu Telstar-3D odehrálo i několik desítek experimentů. Jeden z nich byl označen zkratkou LCO, jež skrývala nenápadný název Lunar Crescent Observation, tedy „pozorování Měsíce v první čtvrti“. LCO se vysvětloval jako „aktivita, během níž se Sultán bin Salmán pokusí prostým okem pozorovat z oken orbiteru Měsíc v první čtvrti bezprostředně po novoluní v okamžiku, kdy bude viditelný blízko západního horizontu po západu Slunce 17. nebo 18. června“.

Vůbec žádná věda

Skutečný cíl „experimentu“ ovšem neměl s vědou nic společného. V době pobytu raketoplánu na oběžné dráze se totiž odehrával muslimský svatý měsíc ramadán. A ten končí v okamžiku, kdy lze poprvé pozorovat srpek Měsíce poté, co prošel fází novoluní. Pod pláštíkem LCO měl tedy bin Salmán jednoduše provést náboženský úkon.

Zbytek posádky zprvu o skutečném pozadí akce nic netušil. Když velitel Daniel Brandenstein zjistil, která bije, začal mít obavy, že princ využije příležitost a bude z orbity pronášet náboženské výzvy souvěrcům – tedy že palubu Discovery promění v nejvýš položený minaret v historii. Proto se s bin Salmánem dohodl na přesném znění toho, co v daný okamžik pronese. Tím však záležitost neskončila.

V průběhu mise směrovalo tiskové oddělení NASA k letovému řediteli podivnou žádost – týkala se oblečení během konference z paluby raketoplánu. Posádka byla vyzvána, aby pro danou příležitost zvolila místo obvyklých šortek dlouhé kalhoty. Důvod byl nasnadě: Oddělení pro styk s veřejností děsila představa protestů arabského světa poté, co se bude princ vznášet v záběru vedle holých nohou astronautky Shannon Lucidové. Požadavek se naštěstí podařilo zahrát do autu, ovšem po ukončení mise přišla další potíž, týkající se opět jediné ženy v posádce STS-51-G.

Honorární muž

Celý tým astronautů měl odjet do Saúdské Arábie, kde by se mimo jiné uskutečnila audience u krále Fahda. Shannon Lucidové se však cesta nezamlouvala, tamní zacházení s ženami ji odpuzovalo. Navíc podle muslimských pravidel musel každou ženu doprovázet manžel či rodinný příslušník, ovšem její muž nemohl v danou dobu cestu podniknout. Muslimští klerikové našli řešení: Shannon může být jmenována honorární dcerou Dana Brandensteina či honorární sestrou dalšího člena posádky Johna Fabiana. Největší urážku ovšem pro feministku Lucidovou znamenala třetí možnost: Mohli by ji prohlásit za… honorárního muže!

Není divu, že astronautka definitivně odmítla. Když tedy do žhavé výhně letiště v Džiddě vystoupili z Boeingu 747 členové posádky STS-51-G, Shannon mezi nimi nebyla – což krále velmi zklamalo. Svou nevoli vzápětí vyjádřil po telefonu prezidentovi Ronaldu Reaganovi, který jej vyslechl, sám zvedl jiný telefon – a Lucidová přiletěla hned následující linkou. Částečně však dosáhla svého, protože se na rozdíl od ostatních zdržela pouze necelý den, aby potřásla Fahdovi rukou, a okamžitě se vrátila domů. Střet kosmonautiky a náboženství se prostě občas neobejde bez pocitů nepřátelství… 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907