Nejvzdálenější známý blazar od nás dělí 13 miliard světelných let

12.03.2020 - Stanislav Mihulka

Nově objevený blazar je nejvýkonnějším a také nejjasnějším známým zdrojem záření v mladém vesmíru. Supermasivní černá díra tohoto blazaru má hmotnost asi miliardu Sluncí


Reklama

Blazary jsou aktivní galaktická jádra, tedy supermasivní černé díry pohlcující hmotu, jejichž výtrysk plazmatu směřuje přímo směrem k nám. Díky tomu jsou blazary jedny z nejvíce energetických jevů, které pozorujeme ve vesmíru. Italští astronomové nedávno objevili blazar, který je ze všech známých blazarů ten nejvzdálenější.

TIP: Jaký je rozdíl mezi blazarem a kvazarem?

Blazar s nestravitelným označením PSO J030947.49+271757.31 (zkráceně PSO J0309+27) objevil tým astronomů, který vedla doktorandka Silvia Belladitta z italské University of Insubria. Pozorování americké vesmírné gama observatoře Swift a především zařízení Multi-Double Object Spectrographs (MODS) na pozemním teleskopu Large Binocular Telescope (LBT) umístěném na hoře Mount Graham v jihovýchodní Arizoně, umožnila zjistit, jak je tento blazar vzdálený.

Blazar z mladičkého vesmíru

Ukázalo se, že tento blazar pozorujeme ve vesmíru, který ještě nebyl starý ani jednu miliardu let. Blazar PSO J0309+27 je od nás vzdálený téměř 13 miliard světelných let. Zároveň jde o nejvýkonnější a také nejjasnější zdroj záření, který jsme zatím pozorovali v podobně mladém vesmíru. Podle nejnovějších odhadů má supermasivní černá díra tohoto blazaru hmotnost asi miliardu Sluncí.

TIP: Vědci zachytili záření z černé díry vzdálené 7,6 miliard světelných let

Podle Belladittové jsou pozorování dávných blazarů extrémně důležitá. Blazary totiž vždy představují jen určité malé procento aktivních galaktických jader té doby. Díky blazaru PSO J0309+27 můžeme odhadnout, že tehdy v mladém vesmíru „pracovalo“ přinejmenším 100 takových aktivních galaktických jader, která byla mohutná a nesmírně energetická.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907