Neúnavný robopes Spot má nový úkol: Bude chránit dávné Pompeje

03.04.2022 - Stanislav Mihulka

Čtyřnohý robot Spot od Boston Dynamics nabízí své schopnosti při průzkumu a ochraně slavného města pod Vesuvem

<p>Spot se setkává s historií</p>

Spot se setkává s historií


Reklama

V roce 2016 představili inženýři společnosti Boston Dynamics čtyřnohého robota jménem Spot. Původní verze počítala s primárním nasazením během pátracích a záchranných misí, které jsou nebezpečné či komplikované pro lidské záchranáře. Od té doby uplynulo šest let a ze Spota se stal opravdový přítel člověka.

Žlutočerní roboti se již objevili na řadě pozoruhodných míst. Pomáhali například na kosmodromu Boca Chica společnosti SpaceX při nehodě s kapalným dusíkem nebo při mapování radioaktivního záření v Černobylské jaderné elektrárně.

Robotický strážce Pompejí

Přednosti tohoto robota zaujaly vedení Archeologického parku Pompeje. Rozhodli se pověřit Spota hlídáním slavné a nesmírně cenné archeologické lokality planetárního významu.

Pompeje jsou totiž cílem řady ilegálních aktivit. Zaměřují se na ně vykradači památek, kteří v zde hloubí tunely pochybné konstrukce. Pohyb v těchto tunelech je pro lidi velice riskantní, ovšem drsný robotický pes by si v těchto místech měl snadno poradit. Spot je již na místě a účastní se úvodních testů. 

TIP: Robopasáček: Čtyřnozí roboti Spot dostali dálkové ovládání a mohou pást ovce

V Pompejích souběžně probíhají experimenty s jiným technologickým zázrakem – létajícím laserovým skenerem Leica BLK2FLY, speciálním dronem, který autonomně pořizuje 3D snímky prostředí. Robopes Spot může v Pompejích využívat vlastní autonomní laserový skener, nicméně počítá se i spoluprací s tímto létajícím parťákem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907