Nevšední podívaná: V Česku byla včera k vidění polární záře

V České republice byla v noci na pondělí vidět polární záře. Fotografie vzácného úkazu pořídil půl hodiny po půlnoci astronom Petr Horálek na břehu sečské přehrady na Chrudimsku

15.03.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK„Snímky pocházejí z Ústupek u Sečské přehrady. V noci sice velice silně foukalo, ale to neodradilo od vyhlížení úkazu, který byl velmi prchavý a dopředu jen těžce předpověditelný. Jediným indikátorem, že k tomu může v noci dojít, byly hodnoty na magnetometrech ze švédské Kiruny a také družice ACE,“ uvedl Petr Horálek.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácnější. V Česku se přírodní podívaná vyskytuje málokdy, protože je k ní potřeba silná sluneční aktivita a vhodné pozorovací podmínky. Slunce teď pozvolna spěje do maxima své aktivity, jsou proto podle Horálka větší šance na silnější geomagnetické bouře.

TIP: Perly astronomie: Barevná symfonie nebes polární záře

„V posledních dnech ale také v Česku bylo dlouhodobě jasno, což v kombinaci s nedělní geomagnetickou bouří přineslo právě ty vzácné podmínky viditelnosti polární záře i z Česka,“ řekl Horálek.

Astronom uvedl, že není vyloučené, že polární záře v Česku bude vidět v příštích letech, případně ještě letos. „Největší šance na polární záře jsou kolem rovnodennosti, která se nyní blíží,“ dodal. Poslední výraznou polární záři spatřili lidé z území Česka v březnu 2015.

  • Zdroj textu

    TZ Petr Horálek, ČTK

  • Zdroj fotografií

    Petr Horálek ©


Další články v sekci