Nevyzpytatelný veleobr Betelgeuse je k nám ještě blíž, než jsme si mysleli

19.10.2020 - Stanislav Mihulka

Podle hvězdných seismologů je rudý veleobr Betelgeuse o něco menší a o kousek blíž, než jsme si doposud mysleli.

<p>Betelgeuse na snímku soustavy radioteleskopů ALMA</p>

Betelgeuse na snímku soustavy radioteleskopů ALMA


Reklama

Na sklonku roku 2019 si pozornost celého světa získal svým neobvyklým chováním Betelgeuse, obrovská rudá hvězda v souhvězdí Orionu. Je to nejbližší známý červený veleobr a předpokládá se, že v relativně blízké době exploduje jako supernova. Podle nových analýz to ale spíše nevypadá, že se někdo z nás dožije této nepochybně velice poutavé astronomické události.

Ačkoliv Betelgeuse doposud nevybuchl, jeho zvláštní chování přilákalo pozornost nejen veřejnosti, ale i astronomů. Meridith Joyce z Australian National University s dalšími odborníky studují „hvězdotřesení“, čili asteroseismologii, a jako první se zaměřili právě na červeného veleobra Betelgeuse. Podařilo se jim například potvrdit, že Betelgeuse pulzuje.

Menší a bližší veleobr

Vědci rovněž dospěli závěru, že tento červený veleobr stále ještě spaluje hélium a odhadli, že potrvá ještě cca 100 tisíc let, než exploduje jako supernova. Výzkum otřesů Betelgeuse umožnil i výpočet jeho velikost. Řada publikací znázorňuje tohoto veleobra v rozměrech odpovídajících oběžné dráze Jupiteru. Ukazuje se ale, že je to dost přehnané. Jeho poloměr by měl být „jen“ zhruba 760násobek poloměru Slunce.

TIP: Nevyzpytatelný veleobr: Betelgeuse přestal zhasínat a opět se zjasňuje

Menší velikost Betelgeuse je úzce spojená s jeho vzdáleností. Odhadů vzdálenosti veleobra přitom existuje celá řada. Joyceová s kolegy došli k údaji 530 světelných let. To je podstatně blíže, než kolik udává většina dosvadních odhadů, například těch, co jsou založené na rádiových měřeních. Zároveň je to v souladu s měřením pomocí paralaxy, čili úhlu, o který se vesmírné těleso pohne, pokud je pozorováno z určitých navzájem vzdálených míst. V tomto případě byla paralaxa určena s pomocí satelitů Hipparcos. Jak je vidět, Betelgeuse je opravdu komplikovaná superstar.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. KervellaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907