Nevyzpytatelný veleobr Betelgeuse je k nám ještě blíž, než jsme si mysleli

19.10.2020 - Stanislav Mihulka

Podle hvězdných seismologů je rudý veleobr Betelgeuse o něco menší a o kousek blíž, než jsme si doposud mysleli.

<p>Betelgeuse na snímku soustavy radioteleskopů ALMA</p>

Betelgeuse na snímku soustavy radioteleskopů ALMA


Reklama

Na sklonku roku 2019 si pozornost celého světa získal svým neobvyklým chováním Betelgeuse, obrovská rudá hvězda v souhvězdí Orionu. Je to nejbližší známý červený veleobr a předpokládá se, že v relativně blízké době exploduje jako supernova. Podle nových analýz to ale spíše nevypadá, že se někdo z nás dožije této nepochybně velice poutavé astronomické události.

Ačkoliv Betelgeuse doposud nevybuchl, jeho zvláštní chování přilákalo pozornost nejen veřejnosti, ale i astronomů. Meridith Joyce z Australian National University s dalšími odborníky studují „hvězdotřesení“, čili asteroseismologii, a jako první se zaměřili právě na červeného veleobra Betelgeuse. Podařilo se jim například potvrdit, že Betelgeuse pulzuje.

Menší a bližší veleobr

Vědci rovněž dospěli závěru, že tento červený veleobr stále ještě spaluje hélium a odhadli, že potrvá ještě cca 100 tisíc let, než exploduje jako supernova. Výzkum otřesů Betelgeuse umožnil i výpočet jeho velikost. Řada publikací znázorňuje tohoto veleobra v rozměrech odpovídajících oběžné dráze Jupiteru. Ukazuje se ale, že je to dost přehnané. Jeho poloměr by měl být „jen“ zhruba 760násobek poloměru Slunce.

TIP: Nevyzpytatelný veleobr: Betelgeuse přestal zhasínat a opět se zjasňuje

Menší velikost Betelgeuse je úzce spojená s jeho vzdáleností. Odhadů vzdálenosti veleobra přitom existuje celá řada. Joyceová s kolegy došli k údaji 530 světelných let. To je podstatně blíže, než kolik udává většina dosvadních odhadů, například těch, co jsou založené na rádiových měřeních. Zároveň je to v souladu s měřením pomocí paralaxy, čili úhlu, o který se vesmírné těleso pohne, pokud je pozorováno z určitých navzájem vzdálených míst. V tomto případě byla paralaxa určena s pomocí satelitů Hipparcos. Jak je vidět, Betelgeuse je opravdu komplikovaná superstar.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907