Umírající obr Betelgeuse navnadil astronomy: Proč hvězda v posledních dnech pohasíná?

11.12.2019 - Stanislav Mihulka

Červený veleobr Betelgeuse náhle ztmavl. Exploze supernovy ale prý ještě není na pořadu dne

<p>Betelgeuse na snímku soustavy ALMA a vizualizace zobrazující obrovský oblak plynu o přibližné velikosti naší Sluneční soustavy.</p>

Betelgeuse na snímku soustavy ALMA a vizualizace zobrazující obrovský oblak plynu o přibližné velikosti naší Sluneční soustavy.


Reklama

Část vesmírných objektů je na konci svého života odsouzena k velkolepému nebeskému představení. Takový osud čeká i červeného veleobra Betelgeuse, druhou nejjasnější hvězdu v souhvězdí Orionu. Betelgeuse je jednou z největších a nejjasnějších hvězd, jaké známe. Pokud by se nacházela ve středu Sluneční soustavy, její vnější okraj by zasahoval téměř až k oběžné dráze Jupitera.

Odborníci odhadují, že jeho hmotnost odpovídá asi 9,5 až 21 Sluncím. Pokud jsou tyto odhady správné, je téměř jisté, že Betelegeuse exploduje jako supernova. A vzhledem k tomu, že se Betelgeuse nachází poměrně blízko, ve vzdálenosti asi 700 světelných let od Země, můžeme si být jistí, že to bude skvělá nebeská podívaná. Naštěstí jen podívaná, od červeného veleobra nás totiž dělí dostatečně velká vzdálenost na to, aby nás jeho exploze ohrozila.

Předčasný umíráček

Zprávy z poslední doby naznačují, že se uvnitř Betelgeuse rozhodně něco děje. Z četných pozorování totiž víme, že se změnila jasnost této hvězdy. Znalci červeného veleobra ale tlumí předčasná očekávání. Prý zřejmě nejde o samotnou explozi supernovy. Betelgeuse se chová jako proměnná hvězda a prochází složitým cyklem změn jasnosti, během něhož teď mohla extrémně pohasnout. Ztrácí také hodně hmoty hvězdným vichrem a mohla teď vyvrhnout více hmoty než obvykle, což utlumilo její záři.

TIP: Antares: Jaké je počasí v atmosféře červeného veleobra?

Je ale jenom otázkou času, kdy Betelgeuse vybuchne jako supernova. Mezi vědci panuje shoda v tom, že se tahle gigantická hvězda nedožije dalšího milionu let. Z pozemského pohledu jde o nepředstavitelně dlouhou dobu, z vesmírného pohledu jde ale jen o mžik. Některé studie dokonce uvádějí, že k explozi dojde mnohem dříve, je však velmi nepravděpodobné, že by k ní došlo ještě během našich životů. Pro budoucí generace pozorovatelů ale půjde o nezapomenutelnou show. Supernova podle vědců přesvítí i Měsíc v úplňku.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907