Nositelé Rytířského kříže (2): Elitní tankoví granátníci Grossdeutschland

03.12.2017 - Richard Ehl

Grossdeutschland byla vždy elitní formací, což se projevilo i na množství vyznamenání, která její příslušníci obdrželi. Jen od útoku na Sovětský svaz do konce války si mohlo 57 z nich připnout pod krk vytoužený Rytířský kříž Železného kříže

Grossdeutschland na východě - Příslušníci jedné z nejslavnějších divizí v létě 1944 na východní frontě. Elitní jednotka kladla postupujícím Sovětům tvrdošíjný odpor
Grossdeutschland na východě - Příslušníci jedné z nejslavnějších divizí v létě 1944 na východní frontě. Elitní jednotka kladla postupujícím Sovětům tvrdošíjný odpor

Reklama

Koncem září 1944 se rytmistr Erich Schroedter (1919–1994) stal velitelem průzkumného praporu divize Grossdeutschland a hned o dva týdny později si vysloužil Rytířský kříž Železného kříže. GD se tehdy snažila v Litvě zabránit Sovětům v dosažení Baltského moře a odříznutí skupiny armád Sever.

Předchozí část: Nositelé Rytířského kříže (1): Elitní tankoví granátníci Grossdeutschland (vyšlo 30. listopadu)

Bez těžkých zbraní proti tankům

Velení divize vyslalo Schroedterovu jednotku hlídat jeden most, který potřebovaly německé jednotky k ústupu. Rudoarmějci již útočili silou přibližně jednoho pluku, ale průzkumníci Grossdeutschland bleskurychlou akcí získali moment překvapení a během chvilky Sověty rozehnali, přičemž 80 mužů zabili a 120 zajali.

Schroedter sice neměl žádné těžké zbraně, ale pronásledoval prchající protivníky i ve chvíli, kdy se schovali pod ochranu tanků a protitankových děl. I tyto síly dokázali vojáci GD donutit k ústupu a dokonce vyprostili obklíčenou bojovou skupinu od 551. divize lidových granátníků. Průzkumný prapor držel získané pozice hluboko do noci a ustoupil až tehdy, když jej Sověti obchvátili na obou křídlech o víc jak 15 km.

Erich Schroedter získal Rytířský kříž a akce jej utvrdila v tom, že nejefektivnější je vést boj i průzkum agresivně. Takto si počínal až do konce války a v březnu 1945 dokonce obdržel k Rytířskému kříži i Dubovou ratolest. Za své troufalé akce však také několikrát zaplatil těžkým zraněním.

Dokončení: Nositelé Rytířského kříže (3): Elitní tankoví granátníci Grossdeutschland (vychází v úterý 5. prosince)

  • Zdroj textu:

    Vojska

  • Zdroj fotografií: Bundesarchiv

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907