Nová hypotéza: Proč na Saturnově Enceladu praská led?

24.03.2022 - Stanislav Mihulka

Za praskliny ledového příkrovu na Saturnově měsíci Enceladu jsou zřejmě zodpovědné změny oběžné dráhy měsíce

<p>Pohled na oblast Enceladu, která svým vzhledem připomíná povrch měsíce Europy. Uprostřed se nachází síť prasklin zvaná Labtayt Sulci, v levé dolní části jsou pak útvary Ebony a Cufa dorsa.</p>

Pohled na oblast Enceladu, která svým vzhledem připomíná povrch měsíce Europy. Uprostřed se nachází síť prasklin zvaná Labtayt Sulci, v levé dolní části jsou pak útvary Ebony a Cufa dorsa.


Reklama

Když v roce 2006 americká meziplanetární sonda Cassini zkoumala Saturnův měsíc Enceladus, narazila nad jeho jižním pólem na ledová mračna. To vedlo k objevu kryovulkanismu na Enceladu, kde desítky a možná i stovky gejzírů chrlí do kosmického prostoru vodu, plyny a pevné částice, včetně krystalků soli. Fyzika těchto procesů ale stále není úplně jasná.

Gejzíry se na Enceladu vyskytují v oblasti takzvaných „Tygřích pruhů“ poblíž jižního pólu měsíce. Jde o soustavu dlouhých a tenkých prasklin, které podle všeho procházejí několik kilometrů silným ledovým příkrovem Enceladu. Kde se tam ale vzaly? Jejich původ byl doposud obestřen tajemstvím. Výzkum těchto prasklin je velmi důležitý i proto, že mohou posloužit při hledání případného života na Enceladu, aniž bychom se museli provrtávat ledem.

Proč praská led na Enceladu?

Planetární geolog Max Rudolph z Kalifornské univerzity v Davisu a jeho spolupracovníci ve své nové studii nabízejí vysvětlení. Podle nich praskliny „Tygřích pruhů“ vznikají v důsledku změn teplot, kterým čelí v průběhu času Enceladus, kvůli změnám oběžné dráhy kolem Saturnu. 

TIP: Nadějný cíl: Oceán pod povrchem Enceladu je jen dva kilometry hluboko

Badatelé vycházejí z toho, že kolem Saturnu je komplikovaná situace se spoustou měsíců, což vede k tomu, že se jejich oběžné dráhy stále do jisté míry mění. A s nimi se mění i teplota, které jsou měsíce vystaveny. Když se teplota na Enceladu zvýší, podpovrchový oceán se zvětšuje a ledová krusta se zužuje. Když pak Enceladus zase chladne, přibývající led tlačí na oceán a ten zase vyvíjí tlak na led. V důsledku toho vznikají v místech se slabým ledovým příkrovem praskliny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)

Historie

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907