Zkáza Astro-H: Nová japonská družice se rozpadla po pouhých 38 dnech

29.03.2016 - Martin Reichman

Nová japonská rentgenová observatoř za téměř 7 miliard fungovala pouhých 38 dnů. S velkou pravděpodobností se rozpadla na oběžné dráze


Reklama

Pouhých 38 dnů fungovala na oběžné dráze nová japonská observatoř Astro-H (Hitomi). Během víkendu nejprve oznámila japonská vesmírná agentura JAXA ztrátu spojení, později se objevily informace o zachycení několika úlomků, s velkou pravděpodobností pocházejících z družice. JAXA později oznámila, že zachytila signál z družice, další pokusy o navázání spojení ale již úspěšné nebyly. Poslední informace hovoří o nekontrolovatelné rotaci družice.

Zatím není jasné, co za poškozením družice Astro-H stojí – může jít o technickou závadu, ale také o srážku s vesmírným smetím. Teorii o závadě nahrává i fakt, že družice doposud fungovala pouze v zaváděcím režimu – probíhaly testy spektrometru a dalších přístrojů a do provozu byl také uveden mechanizmus zajišťující chlazení družice. Odborníci spekulují o možné explozi baterií nebo úniku plynu. 

Družice za 31 miliard jenů (6,7 miliardy korun) měla obíhat Zemi ve výšce 580 kilometrů. Studovat měla astrofyzikální objekty včetně černých děr a neutronových hvězd. Faktická astronomická pozorování měla družice začít až v průběhu léta.

Video Paula Maleye zachycující změny v jasnosti družice Astro-H způsobené pravděpodobně nekontrolovatelnou rotací:

  • Zdroj textu:

    global.jaxa.jp

  • Zdroj fotografií: Japan Aerospace Exploration Agency

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907