Reklama


Nová síla: Čína představila novou těžkou nosnou raketu pro lety k Měsíci

15.11.2018 - Stanislav Mihulka

Na letošní výstavě letectví a kosmonautiky Zhuhai Airshow 2018 byly k vidění připravované čínské nosné rakety

<p>Nová čínská těžká nosná raketa na Zhuhai Airshow 2018</p>

Nová čínská těžká nosná raketa na Zhuhai Airshow 2018


Reklama

V jihočínském Ču-chaji nedávno skončila mezinárodní výstava letectví a kosmonautiky Zhuhai Airshow 2018, na které Čína tradičně představuje nové špičkové technologie pro vojenské i civilní využití. Jednou z atrakcí se letos stala vyvíjená těžká nosná raketa, se kterou Čína počítá pro pilotované lety na oběžnou dráhu i k Měsíci.

Novou raketu vyvíjí čínská státní společnost China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), která je hlavním dodavatelem pro čínský vesmírný program. Nová nosná raketa měří 90 metrů a váží 2 tisíce tun. Je tím pádem téměř dvakrát vyšší, než momentálně nejvýkonnější nosná raketa Číny, tedy Dlouhý pochod 5.

Rakety pro lety k Měsíci i Marsu 

Pokud Čína dotáhne vývoj této rakety do konce podle plánu, měla by vynášet na nízkou oběžnou dráhu 70 tun nákladu a k Měsíci poslat náklad o hmotnosti 25 tun. Asi nebude velkým překvapením, že se nová těžká čínská raketa, která by měla mít opakovaně použitelné komponenty, podobá spíše nedávno poprvé vyzkoušené těžké nosné raketě Falcon Heavy americké soukromé společnosti SpaceX, a nikoliv dřívějším čínským nosným raketám série Dlouhý pochod.

TIP: Čína úspěšně vyzkoušela svou zatím největší nosnou raketu Dlouhý pochod 5

Čína rovněž tvrdí, že zahájila vývoj supertěžké nosné rakety, kterou označuje jako Dlouhý pochod 9. Ta by měla unést 140 tun nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země, 50 tun nákladu k Měsíci a 44 tun k Marsu. Američtí odborníci jsou přesvědčeni, že čínské snahy o vývoj těžkých nosných raket nové generace potvrzují zájem Říše středu o lety lidských posádek i meziplanetárních sond k Měsíci i do vzdálenějších částí Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu:

    Space News

  • Zdroj fotografií: CASC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907