Nové bionické srdce slibuje vývoj lepších prostředků pro kardiaky

02.02.2020 - Stanislav Mihulka

Měkké biorobotické hybridní srdce napodobuje živou tkáň a dovoluje realistické testování implantátů i lékařských zákroků

<p>Měkká tkáň syntetického srdce zblízka</p>

Měkká tkáň syntetického srdce zblízka


Reklama

V dnešní hektické době má stále více lidí problémy se srdcem. V mnoha případech dokáže výrazně zlepšit kvalitu jejich života, nebo jim přímo život zachránit, moderní zařízení, které se jim vloží do srdce. Bývají to například umělé srdeční chlopně, kterých se ročně ve světě implantuje zhruba 280 tisíc.

Lidská populace stárne a poptávka po srdečních chlopních neustále vzrůstá. Jednou z klíčových komplikací jsou přitom dnes nezbytné testy nových designů umělých chlopní i dalších podobných prostředků pro kardiaky. Dnes se pro počáteční testování používají speciální simulátory, což je velmi drahé a bohužel i často nespolehlivé.

TIP: Vědci vytvořili malé 3D biotištěné srdce z buněk lidského dárce

Inženýři amerického institutu MIT vytvořili pro tyto účely speciální bionické srdce. Postupovali přitom tak, že nejprve vzali skutečné biologické srdce, v tomto případě prasečí, a jeho tkáň nahradili měkkou syntetickou robotickou tkání. Tato tkáň využívá nafukování a vyfukování malých bublin, díky čemuž bionické srdce pumpuje podobným způsobem, jako jeho reálný protějšek.

V dohledné době bude možné před lékařským zákrokem naskenovat srdce pacienta, vyrobit jeho pohyblivý bionický model, a na něm pak otestovat nejen připravené implantáty, ale i dotyčný zákrok, který na pacienta čeká. S dalším rozvojem tkáňového inženýrství by pacienti mohli dostat podobné bionické srdce namísto vlastního. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT

  • Zdroj fotografií: MITDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907