Nové bionické srdce slibuje vývoj lepších prostředků pro kardiaky

02.02.2020 - Stanislav Mihulka

Měkké biorobotické hybridní srdce napodobuje živou tkáň a dovoluje realistické testování implantátů i lékařských zákroků

<p>Měkká tkáň syntetického srdce zblízka</p>

Měkká tkáň syntetického srdce zblízka


Reklama

V dnešní hektické době má stále více lidí problémy se srdcem. V mnoha případech dokáže výrazně zlepšit kvalitu jejich života, nebo jim přímo život zachránit, moderní zařízení, které se jim vloží do srdce. Bývají to například umělé srdeční chlopně, kterých se ročně ve světě implantuje zhruba 280 tisíc.

Lidská populace stárne a poptávka po srdečních chlopních neustále vzrůstá. Jednou z klíčových komplikací jsou přitom dnes nezbytné testy nových designů umělých chlopní i dalších podobných prostředků pro kardiaky. Dnes se pro počáteční testování používají speciální simulátory, což je velmi drahé a bohužel i často nespolehlivé.

TIP: Vědci vytvořili malé 3D biotištěné srdce z buněk lidského dárce

Inženýři amerického institutu MIT vytvořili pro tyto účely speciální bionické srdce. Postupovali přitom tak, že nejprve vzali skutečné biologické srdce, v tomto případě prasečí, a jeho tkáň nahradili měkkou syntetickou robotickou tkání. Tato tkáň využívá nafukování a vyfukování malých bublin, díky čemuž bionické srdce pumpuje podobným způsobem, jako jeho reálný protějšek.

V dohledné době bude možné před lékařským zákrokem naskenovat srdce pacienta, vyrobit jeho pohyblivý bionický model, a na něm pak otestovat nejen připravené implantáty, ale i dotyčný zákrok, který na pacienta čeká. S dalším rozvojem tkáňového inženýrství by pacienti mohli dostat podobné bionické srdce namísto vlastního. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT

  • Zdroj fotografií: MIT

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907