Nově objevená vesmírná struktura Ho’oleilana by mohla vést k revoluci v kosmologii

Mezinárodní tým astronomů objevil v blízkém vesmíru obří „bublinu“ o průměru miliardy světelných let. Podle vědců jde o fosilii z doby krátce po Velkém třesku.

09.10.2023 - Stanislav Mihulka



Astronom Richard Brent Tully z Havajské univerzity a jeho kolegové pracovali s rozsáhlými soubory dat z pozorování oblohy Cosmicflows-4 a SDSS (Sloan Digital Sky Survey). Během výzkumu úplnou náhodou narazili na obrovskou strukturu, jejíž tvar připomíná obří bublinu s průměrem zhruba miliardy světelných let. Jde o obří strukturu, která je větší než slavná Sloanova velká zeď nebo obří nadkupa Laniakea.

Badatelé tuto strukturu nazvali Ho'oleilana, což je výraz pocházející z havajského mýtu o stvoření Kumulipo. Podle vědců jde o fosilii z doby těsně po Velkém třesku, která představuje jedinou, ale enormně zvětšenou baryonovou oscilaci z prvotního vesmírného plazmatu. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil odborný časopis Astrophysical Journal.

Obří bublina Ho’oleilana se nachází relativně nedaleko od oblasti Mléčné dráhy. (zdroj: The University of Queensland, Frédéric Durillon, CC BY-SA 4.0)

Střed této ohromující bubliny se nachází asi 820 milionů světelných let od Mléčné dráhy. V této oblasti pozorujeme nadkupu galaxií v Pastýři a také oblast, označovanou jako prázdnota v Pastýři – 300 milionů světelných let velkou prakticky prázdnou část vesmíru.

Bublina z doby Velkého třesku

Teorie o vzniku vesmíru v explozivním Velkém třesku pracuje s tezí, že čerstvě zrozený vesmír nebyl homogenní. V extrémně hustém prvotním plazmatu se přelévaly akustické vlny, které vytvořily struktury procházející celým vesmírem – takzvané baryonové akustické oscilace (BAO). Do dnešní doby se tyto struktury kvůli rozpínání vesmíru nesmírně zvětšily a pátrání po nich je tak velmi obtížné.

TIP: Vědci definovali největší vesmírnou strukturu: Měří miliardu světelných let

Je to poprvé, kdy se vědcům zřejmě podařilo vystopovat baryonovou oscilaci z mladého vesmíru v dnešní podobě. „Tento objev nám také jako bonus nabízí prohloubení poznatků o rychlosti rozpínání vesmíru,upozorňuje další z autorů studie Cullan Howlett z australské Queenslandské univerzity. „Podle našich analýz je Ho'oleilana větší, než by měla být. To naznačuje, že se vesmír rozpínal rychleji, než předpokládáme.“ Právě rychlost rozpínání vesmíru představuje jednu z největších výzev současné kosmologie a objev struktury Ho'oleila by v tomto směru mohl znamenat revoluci v kosmologii.


Další články v sekci