Novou baterii pro implantáty je možné dobíjet bezdrátově ultrazvukem

13.03.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Nový hydrogel s nanomateriálem vytváří pomocí ultrazvukových vln elektrický proud.</p>

Nový hydrogel s nanomateriálem vytváří pomocí ultrazvukových vln elektrický proud.


Reklama

Medicínské implantáty mohou podstatným způsobem zlepšit kvalitu života. Problém je v tom, že všechny ty naslouchátka nebo kardiostimulátory potřebují ke svému provozu uvnitř těla energii. A to bývá komplikované. Obvykle je pohánějí baterie, které vydrží jenom po omezenou dobu. Pak je nutné je vyměnit, což je často možné jen pomocí chirurgického zákroku.

Postupně se naštěstí objevují technologie, které nepříznivou situaci s implantáty zlepšují. Vědci a inženýři amerického institutu MIT postavili systém, který je možné dobíjet rádiovými vlnami. Ve Stanfordu zase mají systém, který napájejí jinými typy elektromagnetických vln, a také kardiostimulátory, které využívají ke svému pohonu tělní tekutiny samotného pacienta.

TIP: Nová zbraň proti HIV: Levný a spolehlivý vaginální implantát

Odborníci ze Saúdské Arábie teď zase pokročili s řešením tohoto problému o něco dále. Vyvinuli technologii, kterou je možné dobíjet bezdrátově skrz lidské tělo, s pomocí ultrazvuku.

Tento systém je založený na novém typu biokompatibilního hydrogelu, který obsahuje hodně vody, je ohebný a poddajný, a také vede elektrický proud. Do tohoto hydrogelu přimíchali nanovločky slibného 2D hybridního materiálu MXene. Výsledný M-Gel vytváří elektrický proud, pokud je vystavený tlaku a vlivu ultrazvukových vln.

Reklama

  • Zdroj textu:

    KAUST

  • Zdroj fotografií: KAUST

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907