Observatoř SDO zachytila letošní sedmou nejsilnější sluneční erupci

04.10.2022 - Martin Reichman

Slunce se postupně blíží k maximu svého 11letého cyklu a je to znát. Observatoř SDO v neděli zachytila erupci nesilnější třídy. Ve Spojených státech byly v souvislosti s erupcí zaznamenány výpadky v rádiové komunikaci záchranářů.

<p>Nedělní <strong>erupce třídy X</strong> v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. <em>(foto: NASA, SDO, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDO, CC BY-SA 4.0)


Reklama

V neděli 2. října zachytila observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory) sluneční erupci třídy X. Sluneční erupce sebou nesou silnou radiaci, přičemž před slabšími erupcemi nás chrání atmosféra a magnetické pole Země. Silné erupce třídy X již ale mohou poškodit komunikační satelity a GPS, tedy družice na vyšších oběžných drahách. V souvislosti s nedělní erupcí NOAA zaznamenala relativně silné poruchy rádiového signálu v USA a nevylučuje, že k dalším podobným výpadkům může docházet v nejbližších dnech.

Sluneční aktivita postupně roste

Sluneční erupce se dělí do šesti tříd – A, B, C, M, X a Super X s hodnotou 1 až 9 (například B4, M5, C9). Každá třída je vždy desetinásobkem třídy předchozí (s výjimkou tříd X), což znamená, že například erupce M2 je 10× silnější než C2. Vážnější dopad na dění na Zemi mohou mít pouze silnější erupce třídy M a pak také erupce tříd X. 

Nedělní bouře odpovídá třídě X1 a jedná se tak o sedmou nejsilnější letošní erupci. Tou nejsilnější byla erupce z poloviny dubna, která dosáhla třídy X2.2.

TIP: Vědci varují: Příští ničivá sluneční bouře může přijít kdykoliv

Vyšší sluneční aktivita souvisí s 11letými slunečními cykly, během nichž dochází k obrácení magnetické polarity Slunce. V současné chvíli míříme k maximu tohoto cyklu (2019–2030) a aktivita Slunce proto postupně roste – slunečního maxima bychom měli dosáhnout někdy v průběhu roku 2025.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907