Odborníci potvrzují: Hrozny podporují pestrost mikroflóry a snižují cholesterol

11.01.2022 - Stanislav Mihulka

Výzkum přináší stále nové důkazy prospěšnosti hroznového vína i dalších druhů ovoce

<p>Hroznové víno prospívá zdraví.</p>

Hroznové víno prospívá zdraví.


Reklama

Jíst ovoce je bezesporu dobrý nápad. Dosavadní výzkum opakovaně potvrdil, že jisté druhy ovoce, jako například jablka či hrozny, přispívají ke zdraví cév, díky obsahu antioxidantů, především polyfenolů. Jejich požívání také snižuje obsah cukrů v krvi i krevní tlak, což je rovněž velká pomoc pro zdraví. V některých případech antioxidanty z ovoce prospěšně omezují záněty.

Výzkumný tým americké Kalifornské univerzity v Davisu pátral po dalších přínosech pro zdraví v případě hroznového vína. Uspořádali experiment s 19 zdravými dobrovolníky, kteří nejprve měli po 4 týdny speciální „nezdravou“ dietu s nízkým obsahem polyfenolů a vlákniny. Poté pokračovali ve stejné dietě, která ale byla denně obohacena práškem z hroznů, odpovídajícím dvěma porcím hroznového vína. Vědci dobrovolníkům během celého experimentu odebírali vzorky stolice, moči a krve, které následně analyzovali.

Přínos hroznů

Výsledky experimentů ukázaly, že po 4 týdnech diety obohacené hroznovým práškem došlo u všech dobrovolníků ke zvýšení diverzity střevní mikroflóry. Dřívější výzkum přitom zjistil, že vyšší pestrost mikroflóry je těsně spojená se silnějším imunitním systémem. Zvýšilo se například množství bakterií rodu Akkermansia, o nichž je známo, že mají příznivý vliv na hladinu glukózy a metabolismus tuků.

TIP: Co udělat pro snížení vysokého tlaku? Oblíbit si brusinkovou šťávu

U dobrovolníků rovněž poklesla hladina cholesterolů v krvi, v průměru o 6,1 procent. Větší část tohoto poklesu přitom připadla na nízkodenzitní lipoprotein (LDL), který je známý jako „zlý cholesterol“ a jeho pokles je obvykle žádoucí. Také došlo k poklesu hladiny některých steroidních kyselin ve žluči o 40,9 procent. Tyto látky přitom hrají významnou roli v metabolismu cholesterolů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907