Odborníci potvrzují: Hrozny podporují pestrost mikroflóry a snižují cholesterol

11.01.2022 - Stanislav Mihulka

Výzkum přináší stále nové důkazy prospěšnosti hroznového vína i dalších druhů ovoce

<p>Hroznové víno prospívá zdraví.</p>

Hroznové víno prospívá zdraví.


Reklama

Jíst ovoce je bezesporu dobrý nápad. Dosavadní výzkum opakovaně potvrdil, že jisté druhy ovoce, jako například jablka či hrozny, přispívají ke zdraví cév, díky obsahu antioxidantů, především polyfenolů. Jejich požívání také snižuje obsah cukrů v krvi i krevní tlak, což je rovněž velká pomoc pro zdraví. V některých případech antioxidanty z ovoce prospěšně omezují záněty.

Výzkumný tým americké Kalifornské univerzity v Davisu pátral po dalších přínosech pro zdraví v případě hroznového vína. Uspořádali experiment s 19 zdravými dobrovolníky, kteří nejprve měli po 4 týdny speciální „nezdravou“ dietu s nízkým obsahem polyfenolů a vlákniny. Poté pokračovali ve stejné dietě, která ale byla denně obohacena práškem z hroznů, odpovídajícím dvěma porcím hroznového vína. Vědci dobrovolníkům během celého experimentu odebírali vzorky stolice, moči a krve, které následně analyzovali.

Přínos hroznů

Výsledky experimentů ukázaly, že po 4 týdnech diety obohacené hroznovým práškem došlo u všech dobrovolníků ke zvýšení diverzity střevní mikroflóry. Dřívější výzkum přitom zjistil, že vyšší pestrost mikroflóry je těsně spojená se silnějším imunitním systémem. Zvýšilo se například množství bakterií rodu Akkermansia, o nichž je známo, že mají příznivý vliv na hladinu glukózy a metabolismus tuků.

TIP: Co udělat pro snížení vysokého tlaku? Oblíbit si brusinkovou šťávu

U dobrovolníků rovněž poklesla hladina cholesterolů v krvi, v průměru o 6,1 procent. Větší část tohoto poklesu přitom připadla na nízkodenzitní lipoprotein (LDL), který je známý jako „zlý cholesterol“ a jeho pokles je obvykle žádoucí. Také došlo k poklesu hladiny některých steroidních kyselin ve žluči o 40,9 procent. Tyto látky přitom hrají významnou roli v metabolismu cholesterolů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907