Odkud se berou mýty o našem zdraví? Fluorový jed z kohoutku

12.04.2020 - Vilém Koubek

Očkování nepředstavuje jedinou formu prevence, která čelí nedůvěře v důsledku falešných zpráv. Skrz prsty se lidé dívají také třeba na fluorovanou vodu, jež hlavně u dětí v mnoha zemích pomáhá udržovat zdravý chrup

<p>Mikrodávky fluoru jsou sice neškodné, leží však v žaludku mnoha konspiračním teoretikům nejen z USA.</p>

Mikrodávky fluoru jsou sice neškodné, leží však v žaludku mnoha konspiračním teoretikům nejen z USA.


Reklama

Že má fluor pozitivní vliv na sklovinu a zuby obecně, zjistili lékaři už na počátku 20. století. Ve 40. letech jej pak například Američané začali v malých dávkách přidávat do pitné vody – a dnes takto obohacenou H2O pije 75 % tamních obyvatel. 

Řada konspiračních teoretiků nicméně odmítá připustit, že by vláda USA dělala něco prospěšného pro zdraví občanů, a za pozitivním krokem vidí spiknutí. „Fluor v jakémkoliv množství není ničím jiným než chemickou zbraní. Jelikož se aplikuje na celé národy nebo skupiny uvnitř národů, jedná se o nástroj chemické války, pomocí kterého chtějí eugenikové snížit zalidnění planety,“ tvrdí samozvaný odborník Alex Jones, jehož články si můžete přečíst na dezinformačním portále Infowars.com. 

Jak se otrávit kyslíkem?

Jones a mnoho jemu podobných staví na překrucování odborných textů. Citují například studie, podle nichž mohou středně vysoké dávky fluoru ovlivnit inteligenci, a laboratorním zvířatům dokonce poškodily mozek. Nicméně tutéž logiku lze aplikovat na řadu jiných látek, s nimiž se běžně dostáváme do styku: Kupříkladu velké množství thiokyanatanu obsaženého v obyčejné kapustě dokáže člověka zabít, a otrávit se koneckonců můžeme i kyslíkem. Podstatnou roli totiž hraje koncentrace: Velké dávky fluoru mají skutečně negativní vliv na zdraví, v USA je však jeho množství ve vodě stanoveno na neškodných 0,7 miligramu na litr. Veškeré konspirační teorie na uvedené téma jsou tudíž „mimo“.

TIP: Mýty všedního dne: Znáte nejčastější hoaxy kolující po síti?

Jejich přívržencům to ovšem nebrání v nákupech filtrů, které z vody většinu fluoru odstraní. Ti nejzavilejší si pak pořizují destilační přístroje, jež dokážou životodárnou tekutinu zbavit nenáviděné látky zcela. Destilovaná H2O však na rozdíl od fluorované verze znamená reálné zdravotní riziko, neboť narušuje tělesný metabolismus…

Fluor pro všechny

Podle současné vědy omezuje fluor působení bakterií v zubním plaku a pomáhá k obnově skloviny. Z jeho přítomnosti ve vodě nejvíc těží vyvíjející se chrup dětí, nicméně pomyslnou údržbu prvek poskytuje i dospělým. Vyjma USA, Austrálie a několika dalších zemí se však již do vody nepřidává, neboť tvoří nedílnou součást většiny zubních past. V rozvojových státech či v oblastech s nestálou úrovní ústní hygieny a lékařské péče obecně (jako jsou právě USA) se ovšem jedná o podstatné zvýšení životního standardu.


Odkud se berou mýty o našem zdraví?

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907