Odkud se berou mýty o našem zdraví? Zeleninový detox a velký výplach škodlivin

16.04.2020 - Vilém Koubek

Další vědecky zcela vyvrácenou, ovšem mezi lidmi velmi oblíbenou činnost představuje tzv. detox, tedy snaha vyplavit z těla škodliviny. Detoxikace těla nedocílíte hladověním a pitím džusů: Každý den ji zajišťují játra, ledviny, plíce a kůže.

<p>Pokud se při detoxu cítíte zesláblí, je to tím, že své tělo zcela zbytečně mučíte dietou.</p>

Pokud se při detoxu cítíte zesláblí, je to tím, že své tělo zcela zbytečně mučíte dietou.


Reklama

Další vědecky zcela vyvrácenou, ovšem mezi lidmi velmi oblíbenou činnost představuje tzv. detox, tedy snaha vyplavit z těla škodliviny. Zmíněný pojem se dřív používal pouze u pacientů v protidrogových léčebnách. Nicméně uspěchaný životní styl – zahrnující stravování ve fastfoodech, excesivní pití či kouření – dává obchodníkům se zdravím dobrý důvod, aby nabízeli rychlé a spolehlivé diety k očištění od veškerých popsaných vlivů. 

Takové zaručené recepty člověka například nutí přestat jíst a zahájit „očistu džusem“: Při ní se po dobu až jednoho týdne nahrazují všechny hlavní chody tekutinami, jež specializované firmy často „připravují“ na míru. Podobná prudká změna stravy samozřejmě způsobí tělu nepříjemný šok, ale i na něj jsou zmíněné společnosti připraveny. Na jejich stránkách se většinou dočtete, že pokud náhle zeslábnete, budete mít hlad a obecně se nebudete cítit nejlépe, znamená to, že vaše tělo usilovně pracuje na očistě. Ve skutečnosti tak ovšem pouze zakrývají fakt, že vám chybějí potřebné živiny.  

Co se skrývá ve střevech?

Navzdory tvrzením podvodných dietářů se totiž toxiny v těle neusazují – jinak bychom trpěli závažnými potížemi, nebo rovnou umírali. „Ledviny, játra, kůže a plíce ve zdravém lidském těle neustále pracují na jeho očistě,“ vysvětluje Edzard Ernst, profesor medicíny na University of Exeter. „V současnosti neznáme lepší způsob detoxikace, než jakou si tělo zajistí samo.“ 

Problém spočívá i v definici toxinů, které podle internetu představují pouze jakési nespecifikované jedovaté látky usazující se v těle. O průběhu očistné procedury se obvykle nedozvíte nic ani na obalech přípravků, jež vám při ní mají „zaručeně“ pomoct. Ne každá detoxikační metoda je navíc šetrná: Zatímco některé vás přimějí hladovět a pít džusy či smoothies, jiné zahrnují také průplach tlustého střeva, kde se údajně koncentrují jedy.

Náplastmi ku zdraví

Jiní „odborníci“ na čištění střev doporučují léky, které vás však mají opět pouze ošálit. Jejich polymerační složky se v tělesných útrobách smíchají s exkrementy a vytvoří podivnou plastickou hmotu, jež následně vyvolá dojem, že z vás vyšlo něco „navíc“ – tudíž dospějete k závěru, že přípravek zabral. Pokud byste se naopak rozhodli čistit hezky od nohou, můžete si koupit třeba náplasti, jež z vás škodliviny doslova vysají přes noc. A že fungují, poznáte podle jejich barvy, neboť zhnědnou. Odstín se však bohužel nemění na základě očištění těla, nýbrž v důsledku pocení nohou ve spánku. 

TIP: Ovocná dieta zřejmě způsobila ženě nevratné poškození mozku

„Jde o skandální a protizákonné zneužívání důvěry obyčejných lidí. Společnosti zkrátka slibují jednoduché řešení našich špatných stravovacích návyků, což je sice krásná představa, ale bohužel zcela nereálná,“ dodává Ernst. Lidé se nicméně na snadnou nápravu svých prohřešků nechávají zlákat do takové míry, že měl globální trh s detoxikačními produkty v roce 2018 přepočtenou hodnotu 1 168 miliard korun a také v následujících letech zřejmě poroste.

Odkud se berou mýty o našem zdraví?

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907