Odkud se berou mýty o našem zdraví? Vakcína (ne)způsobující autismus

08.04.2020 - Vilém Koubek

Slyšeli jste někdy, že očkování způsobuje autismus, na rakovinu se dá vyzrát dietou a očista těla je pouze otázkou pořádného zeleninového detoxu? Pak tedy vítejte ve světě moderních nesmyslů o zdraví

<p>V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.</p>

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.


Reklama

Zdraví máme všichni jen jedno, a tak není divu, že se kdekdo snaží na jeho utužování vydělat. Internet zaplavuje alternativní medicína, léčivé předměty i konspirační teorie vyvolávající strach s jediným cílem – prodat lidem často nefungující, nebo dokonce škodlivé produkty. V nekonečných dálavách sítě sítí se totiž může každý podvodník tvářit věrohodně a sebevětší hloupost se bere vážně, pokud se k ní přikloní dostatek jedinců, jimž se nedostává zdravého rozumu. Stále víc lidí tak dnes pečuje o své tělo na základě webů, které šíří pouze takovou pravdu, jakou chtějí jejich uživatelé číst. 

Záhada autismu

  • co: očkování
  • mýtus: vakcína způsobuje mentální poruchy

Studie pod vedením Przemysława Waszaka uveřejněná v časopise Health Policy and Technology zkoumala, jak hluboce pronikají tzv. fake news neboli „falešné zprávy“ z lékařského oboru do polských sociálních sítí a kolik lidí jim věří. Odborníci zpracovávali období let 2012–2017 a zaměřovali se hlavně na články o rakovině, cukrovce, očkování, HIV, AIDS, infarktu, mrtvici a vysokém krevním tlaku. Dospěli k závěru, že 40 % nejčastěji sdílených textů obsahovalo lživé informace – a přesto se o ně lidé na internetu podělili víc než 450 000krát. Nejlépe napsané a nejpravdivější byly obvykle články o infarktu, naopak největší bludy se šířily kolem ožehavého tématu očkování.   

Vakcíny se vyrábějí z oslabených nebo usmrcených organismů, jež způsobují nebezpečná onemocnění. Není proto divu, že jsou vůči nim lidé podezřívaví a snadno uvěří kdejakým lživým tvrzením. V roce 1997 například Andrew Wakefield ve své studii uvedl, že očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám vyvolává autismus. Závěry práce byly okamžitě napadnuty, jelikož britský chirurg použil velmi pochybné výzkumné metody. Své snažení navíc financoval z podezřelých zdrojů a následné studie, které jeho tvrzení prověřovaly, nikdy spojitost mezi očkovací látkou a autismem neodhalily. 

Spalničky se vracejí!

Na internetu však zastaralé a neplatné závěry rezonují dodnes a vyděšené matky na jejich základě jednají, ačkoliv jim vědci radí opak. Dětí bez očkování proti spalničkám stále přibývá a nemoc, kterou se již podařilo ve vyspělém světě takřka vymýtit, se vrací. Loni se virem, k jehož vyléčení neexistují žádné konkrétní přípravky, nakazilo v USA přes tisíc lidí – do roku 2000 se tam přitom povedlo spalničky zcela eliminovat. Podobný osud potkal i Českou republiku, kde se nemoc považovala za vymýcenou až do roku 2019. 

Spalničky přitom nepředstavují nijak banální chorobu. Než se proti nim začalo v roce 1963 globálně očkovat, usmrtily podle dat Světové zdravotnické organizace každoročně 2,6 milionu dětí a ještě dnes jde zhruba o 140 tisíc ročně. Máme tak co dělat s jedním z největších zabijáků malých pacientů do pěti let. Řada zemí proto na novou situaci reaguje zpřísňováním pravidel pro vakcinaci: Například v Německu je od loňska povinná.

TIP: Návrat spalniček: Proč se vrací již téměř vymýcená choroba?

Očkování je přitom v drtivé většině případů bezpečné, a pokud už se dostaví nějaké vedlejší účinky, jedná se o bolesti hlavy, slabou horečku či podobné projevy, jež rychle odeznějí. Vážnější forma – obvykle alergická reakce, která může ohrozit život dítěte – zasáhne pouze jednoho až dva očkované z milionu. V současnosti se lékaři a vědci shodují, že jde o přijatelné riziko v porovnání s nekontrolovanou infekcí. Dětská mortalita totiž v evropské historii až do novověku kolísala mezi 30 a 55 %, z čehož šla značná část na vrub právě nemocem. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907