Čekání na alternativní zázrak: Odkud se berou mýty o našem zdraví?

20.04.2020 - Vilém Koubek

Slyšeli jste někdy, že očkování způsobuje autismus, na rakovinu se dá vyzrát dietou a očista těla je pouze otázkou pořádného zeleninového detoxu? Snaha mít nad životem a zdravím větší kontrolu hraje významnou roli také v alternativní medicíně

<p>Alternativní medicína není nefunkční vždy, ale rozhodně by neměla nahrazovat ověřenou léčbu.</p>

Alternativní medicína není nefunkční vždy, ale rozhodně by neměla nahrazovat ověřenou léčbu.


Reklama

Někteří lidé mají po vyslechnutí závažné diagnózy, například onkologického onemocnění, tendenci vyhnout se operaci i chemoterapii a uchýlit se k netradičním způsobům léčby. Podle výzkumu doktorky Martiny Cartwrightové je k tomu vede strach a rovněž fakt, že by se museli odevzdat do rukou lékařů. I péče nejlepších odborníků se totiž může zvrtnout a agresivní chemoterapie umí velmi znepříjemnit život. Není tedy divu, že touze překonat smrtelně nebezpečnou nemoc „po svém“ podléhají i vysoce inteligentní lidé – mimo jiné třeba Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple. 

Když mu v roce 2003 diagnostikovali nádor slinivky, odmítl vizionář doporučení svého lékaře podstoupit operaci, která by tumor odstranila, a následnou chemoterapii. Místo toho usedl k internetu a našel si několik druhů alternativní medicíny, jejímž prostřednictvím se chtěl rakoviny zbavit svépomocí. Jeho léčba tak zahrnovala akupunkturu, bylinnou dietu, terapii ovocnými džusy a duchovní seance. 

Negativní aura nádorů

V Jobsových biografiích se lze dočíst, že věřil v léčivou schopnost myšlenek. A tak se upnul k představě, že rakovinu přemůže vlastní vůlí – což se mu samozřejmě nepodařilo. Pro chirurgický zákrok a chemoterapii se rozhodl až po devíti měsících alternativní léčby, jež nikam nevedla a zdraví mu spíš ještě podlomila. Mimoděk si tak výrazně zkrátil život a zemřel jako 56letý v roce 2011.

Jobs se samozřejmě neuchýlil k alternativní medicíně jako jediný a léčba nemocí, jež se vymyká klinicky ověřeným postupům, je extrémně pestrá. S rakovinou se bojuje například aromaterapií nebo odstraněním všech kovových zubních výplní. Jiní samozvaní odborníci tvrdí, že nádory vysílají elektromagnetické vlny, a dají se tudíž najít i zničit tzv. biorezonancí: Na tělo pacienta se umístí elektrody a pomocí elektromagnetického vlnění prý tumor „nabourají“. Další ezoterici zas trvají na tom, že vyhnete-li se západní medicíně, dokážete si pomoct sami díky tělesné energii. A podobně bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Čím dražší, tím lepší

Ani alternativní medicínu přitom nedrží při životě pouze víra lidí, nýbrž i skutečnost, že kolem ní vzniklo celé průmyslové odvětví. Každá „ověřená léčba“ se dá navázat na konkrétní produkty, jimž se posléze nastaví dost vysoká cena, aby v lidech vyvolávaly důvěru (viz Homeopatie aneb paměť vody). Vonné oleje, masti, dietní mixy, ale také specializované zákroky – to vše tvoří neustále rostoucí trh, který do roku 2025 zřejmě dosáhne hodnoty 4 516 miliard korun.

TIP: Tradiční čínská medicína: Tisícileté kořeny čínské medicíny sahají jen 70 let nazpět 

Stejně jako v případě již zmíněných zdravotních mýtů je samozřejmě potřeba uznat, že ne každá alternativní medicína staví na podvodu. Bylinné přípravky a další látky mají na lidské tělo prokázaný pozitivní vliv. Nicméně i k této problematice je třeba přistupovat obezřetně a se zdravým rozumem, tzn. využívat alternativní medicínu pouze coby doplněk té klasické a výhradně po konzultaci s lékaři.

Homeopatie aneb paměť vody

Princip homeopatie stvořil v roce 1796 německý lékař Samuel Hahnemann. Ve zkratce se jedná o alternativní léčbu pomocí roztoků látek, jež vyvolávají podobné příznaky jako samotná choroba. Klíč k úspěchu tkví údajně v natolik extrémním ředění, že ve výsledném medikamentu často nezůstane ani jedna molekula původního přípravku.

V takových případech se homeopatie spoléhá na dosud vědecky nepotvrzený jev zvaný „paměť vody“: Ačkoliv léčebná látka z roztoku zmizí, voda si ji údajně pamatuje, a tudíž přetrvává i blahodárný vliv na tělo. Není proto divu, že se homeopatie označuje za pseudovědu a její praktikování se ve světě postupně omezuje. 


Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907