Čekání na alternativní zázrak: Odkud se berou mýty o našem zdraví?

Slyšeli jste někdy, že očkování způsobuje autismus, na rakovinu se dá vyzrát dietou a očista těla je pouze otázkou pořádného zeleninového detoxu? Snaha mít nad životem a zdravím větší kontrolu hraje významnou roli také v alternativní medicíně

20.04.2020 - Vilém KoubekNěkteří lidé mají po vyslechnutí závažné diagnózy, například onkologického onemocnění, tendenci vyhnout se operaci i chemoterapii a uchýlit se k netradičním způsobům léčby. Podle výzkumu doktorky Martiny Cartwrightové je k tomu vede strach a rovněž fakt, že by se museli odevzdat do rukou lékařů. I péče nejlepších odborníků se totiž může zvrtnout a agresivní chemoterapie umí velmi znepříjemnit život. Není tedy divu, že touze překonat smrtelně nebezpečnou nemoc „po svém“ podléhají i vysoce inteligentní lidé – mimo jiné třeba Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple. 

Když mu v roce 2003 diagnostikovali nádor slinivky, odmítl vizionář doporučení svého lékaře podstoupit operaci, která by tumor odstranila, a následnou chemoterapii. Místo toho usedl k internetu a našel si několik druhů alternativní medicíny, jejímž prostřednictvím se chtěl rakoviny zbavit svépomocí. Jeho léčba tak zahrnovala akupunkturu, bylinnou dietu, terapii ovocnými džusy a duchovní seance. 

Negativní aura nádorů

V Jobsových biografiích se lze dočíst, že věřil v léčivou schopnost myšlenek. A tak se upnul k představě, že rakovinu přemůže vlastní vůlí – což se mu samozřejmě nepodařilo. Pro chirurgický zákrok a chemoterapii se rozhodl až po devíti měsících alternativní léčby, jež nikam nevedla a zdraví mu spíš ještě podlomila. Mimoděk si tak výrazně zkrátil život a zemřel jako 56letý v roce 2011.

Jobs se samozřejmě neuchýlil k alternativní medicíně jako jediný a léčba nemocí, jež se vymyká klinicky ověřeným postupům, je extrémně pestrá. S rakovinou se bojuje například aromaterapií nebo odstraněním všech kovových zubních výplní. Jiní samozvaní odborníci tvrdí, že nádory vysílají elektromagnetické vlny, a dají se tudíž najít i zničit tzv. biorezonancí: Na tělo pacienta se umístí elektrody a pomocí elektromagnetického vlnění prý tumor „nabourají“. Další ezoterici zas trvají na tom, že vyhnete-li se západní medicíně, dokážete si pomoct sami díky tělesné energii. A podobně bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Čím dražší, tím lepší

Ani alternativní medicínu přitom nedrží při životě pouze víra lidí, nýbrž i skutečnost, že kolem ní vzniklo celé průmyslové odvětví. Každá „ověřená léčba“ se dá navázat na konkrétní produkty, jimž se posléze nastaví dost vysoká cena, aby v lidech vyvolávaly důvěru (viz Homeopatie aneb paměť vody). Vonné oleje, masti, dietní mixy, ale také specializované zákroky – to vše tvoří neustále rostoucí trh, který do roku 2025 zřejmě dosáhne hodnoty 4 516 miliard korun.

TIP: Tradiční čínská medicína: Tisícileté kořeny čínské medicíny sahají jen 70 let nazpět 

Stejně jako v případě již zmíněných zdravotních mýtů je samozřejmě potřeba uznat, že ne každá alternativní medicína staví na podvodu. Bylinné přípravky a další látky mají na lidské tělo prokázaný pozitivní vliv. Nicméně i k této problematice je třeba přistupovat obezřetně a se zdravým rozumem, tzn. využívat alternativní medicínu pouze coby doplněk té klasické a výhradně po konzultaci s lékaři.

Homeopatie aneb paměť vody

Princip homeopatie stvořil v roce 1796 německý lékař Samuel Hahnemann. Ve zkratce se jedná o alternativní léčbu pomocí roztoků látek, jež vyvolávají podobné příznaky jako samotná choroba. Klíč k úspěchu tkví údajně v natolik extrémním ředění, že ve výsledném medikamentu často nezůstane ani jedna molekula původního přípravku.

V takových případech se homeopatie spoléhá na dosud vědecky nepotvrzený jev zvaný „paměť vody“: Ačkoliv léčebná látka z roztoku zmizí, voda si ji údajně pamatuje, a tudíž přetrvává i blahodárný vliv na tělo. Není proto divu, že se homeopatie označuje za pseudovědu a její praktikování se ve světě postupně omezuje. Další články v sekci