Polárníci museli již poněkolikáté na zimu evakuovat antarktickou mobilní základnu Halley VI. Letos poprvé ale základna dělá výzkum sama
Britská mobilní polární stanice Halley VI se věnuje výzkumu Antarktidy. Je zkonstruovaná tak, že může být převážena z místa na místo, podle potřeby výzkumu. V poslední době ale spíše „utíká“ před trhlinami v antarktickém ledu, které má na svědomí globální oteplování.
Letos se lidská posádka stanice již po několikáté musela kvůli hrozbě trhlin v ledu s příchodem antarktické zimy evakuovat. Teď je na to ale Halley VI připravená. Ze stanice, která se nachází na Bruntově ledovém šelfu ve Weddellově moři u pobřeží Antarktidy, se letos poprvé stala „základna duchů“. Je sice opuštěná, ale významné vědecké experimenty tam přesto probíhají. Jsou totiž lidskými operátory řízené na dálku.
TIP: Halloweenská trhlina vyhnala vědce z „kráčející“ polární stanice Halley VI
Základna je pro provoz během temné antarktické zimy vybavená technologicky pokročilý generátorem elektřiny. Ten poběží po dobu 9 měsíců, během nichž je teplota v jeho okolí trvale pod bodem mrazu. Základna duchů v Antarktidě teď například měří ozonovou díru nad Antarktidou a monitoruje globální aktivitu blesků.
ZajímavostiUkrajinské poprvé
Katedrála sv. Sofie v Kyjevě
Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)