Výzkumníkům na antarktické stanici Halley VI hrozí, že zůstanou uvězněni na ledovci. Vědce čeká vynucený přesun
Britská vědecká stanice Halley VI se nachází na Bruntově ledovém šelfu ve Weddellově moři u pobřeží Antarktidy. Stojí na 150 metrů silném ledu a přesto má problém. Ledový šelf praská a jedna z prasklin, která se šíří několik kilometrů od základny, ji hrozí odříznutím od vnitrozemí. Základna by se pak ocitla izolovaná na malém kusu ledovce.
TIP: Kolaps Antarktického ledového příkrovu? Největší ledová masa světa se rozpadá
Stanici Halley VI proto čeká velký přesun. Jednotlivé moduly, z nichž se stanice skládá, jsou vybaveny lyžemi, takže je na nové místo mohou odtáhnut mohutné polární traktory.
Pokud vše půjde podle plánu, tak přesun skončí 6. dubna 2018 a stanice se ocitne o 23 kilometrů dále na východ, směrem do vnitrozemí.
IFL Science, Guardian
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)