Orion se maximálně přiblížil k Měsíci a obletěl jeho odvrácenou stranu

22.11.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Kosmická loď Orion dnes dosáhla Měsíce a obletěla jeho odvrácenou stranu. K povrchu zemské družice se přiblížila na vzdálenost zhruba 130 kilometrů

<p>Pátý den své mise vstoupila ve 20:09 SEČ kosmická loď Orion do gravitační sféry vlivu Měsíce. Následující den se k našemu souputníkovi přiblížila na vzdálenost 130 kilometrů. <em>(foto: NASA, CC0)</em></p>

Pátý den své mise vstoupila ve 20:09 SEČ kosmická loď Orion do gravitační sféry vlivu Měsíce. Následující den se k našemu souputníkovi přiblížila na vzdálenost 130 kilometrů. (foto: NASA, CC0)


Reklama

Orion se k povrchu Měsíce přiblížil těsně – nejblíže v rámci celé mise. O výsledku manévru, který modul pomůže umístit na oběžnou dráhu přirozené družice Země, se řídící středisko v texaském Houstonu kvůli půlhodinovému výpadku komunikace nedozvědělo, dokud se modul nevynořil zpoza Měsíce.

Měsíc se na záběrech z palubních kamer, které americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vysílal živě, neustále zvětšoval. Když se loď vyhoupla zpoza Měsíce, kamery zachytily Zemi – modrý bod obklopený nekonečnou černí. Dráha letu Orionu vedla nad místy přistání misí Apollo 11, 12 a 14 - prvních tří přistání člověka na Měsíci.

Země pohledem kosmické lodi Orion. (foto: NASA, CC0)

Orion musel kolem Měsíce prolétnout, aby získal dostatečnou rychlost pro vstup na jeho retrográdní oběžnou dráhu. Pokud vše půjde podle plánu, další zážeh motorů OMS-E na evropském servisním modulu umístí Orion na lunární orbitu v pátek. Na této oběžné dráze stráví přibližně týden a čas využije k otestování svých systémů. Následně zamíří zpět domů – dopad do Tichého oceánu NASA plánuje na 11. prosinec. V nejzazším bodě své oběžné dráhy bude kosmickou loď od povrchu Měsíce dělit více než 92 tisíce kilometrů.

O víkendu by měl Orion také pokořit rekord vesmírného plavidla navrženého pro posádku ve vzdálenosti od Země, který v roce 1970 stanovil let Apollo 13 – maximální vzdálenost od naší planety, které v dubnu 1970 dosáhli Lovell, Swigert a Haise, činila 401 tisíc kilometrů. V pondělí 28. listopadu by se měl Orion dostat do vzdálenosti 432 tisíc kilometrů.

TIP: NASA úspěšně odstartovala program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc

Cílem testovací mise Artemis I je plně vyzkoušet vše – od rakety a modulu přes fungování řídicího střediska na Zemi, po dopady na budoucí posádku. Systémy modulu se NASA snaží zatížit na maximum. Celý program Artemis pak kromě návratu astronautů na Měsíc cílí na založení dlouhodobé lunární kolonie jako odrazového můstku pro ještě ambicióznější budoucí lety na Mars.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907