Pandemická hrozba v Evropě? Vědci poprvé izolovali virus Lloviu

10.05.2022 - Stanislav Mihulka

Velmi málo známý příbuzný virů Ebola a Marbug byl izolován z maďarských netopýrů. Podle vědců může představovat epidemickou nebo i pandemickou hrozbu.

<p>Molekulární biolog a virolog Dr. Simon Scott, který se na výzkumu viru podílel.</p>

Molekulární biolog a virolog Dr. Simon Scott, který se na výzkumu viru podílel.


Reklama

Virus Lloviu (LLOV) je vzdáleným a velmi málo známým příbuzným zabijáckých virů Ebola a Marbug, s nimiž se řadí do obávané čeledi RNA virů Filoviridae. Jak je u virů obvyklé, jmenuje se podle místa, kde byl poprvé nalezen. V tomto případě šlo o jeskyni Cueva del Lloviu ve španělské Asturii, kde byly v roce 2002 objeveni mrtví netopýři, v nichž byl v roce 2011 virus poprvé detekován.

Šlo o létavce stěhovavé (Miniopterus schreibersii), kteří žijí po celém Středomoří a objevují se například i na Slovensku. Virus Lloviu v nich byl objeven díky analýze sekvencí RNA z uhynulých netopýrů. Později byl tento virus nalezen i u netopýrů v Maďarsku. Mezinárodnímu týmu virologů se nedávno podařilo tento stále poměrně záhadný virus poprvé izolovat, opět z létavců stěhovavých v Maďarsku.

Stane se Lloviu reálným nebezpečím?

Výzkum vzbudil pochopitelnou pozornost. Virus Lloviu je bohaté Evropě geograficky mnohem bližší než slavná dvojice Ebola a Marbug, primárně spojovaná se subsaharskou Afrikou. Bohužel se ukázalo, že virus Lloviu má potenciál infikovat lidské buňky a také se v nich množit. To je důvod k poplachu mezi odborníky, kteří teď budou virus Lloviu intenzivně studovat.

Další špatnou zprávou je, že vědci neobjevili žádnou příznivou reakci na úrovni protilátek, mezi viry Lloviu a Ebola. To znamená, že vakcíny proti Ebole, které už konečně máme k dispozici, podle všeho nebudou proti viru Lloviu fungovat.

TIP: V západní Africe se objevil historicky první případ vražedného viru Marburg

Tento výzkum přinesl jasný důkaz o tom, že virus Lloviu je potenciální hrozbou. Je jasné, že se musíme dozvědět víc o rozšíření tohoto viru i o rizicích, jaké představuje. Bylo by dobré se alespoň v nejnutnější míře připravit na to, že by Lloviu mohl vyvolat epidemii či pandemii,“ varuje molekulární biolog a virolog Dr. Simon Scott.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907