Pandemie zmrazila celou Zemi: Naše planeta se teď méně chvěje

Lidstvo zůstává doma a na planetě se rozhostil seismický klid. Pro seismology je to svátek

07.04.2020 - Stanislav MihulkaLetadla jsou na zemi. Vlaky stojí v depech. Svět, hlavně ve městech, ztichl. Lidská civilizace výrazně zpomalila svůj každodenní provoz. Pandemie zasáhla prakticky všechny státy a kontinenty. A podle seismologů se teď vlastně utišila i celá planeta. Země totiž díky lidským aktivitám vibruje, až tak, že je to měřitelné.

Belgický geolog a seismolog Thomas Lecocq z Royal Observatory in Belgium si nedávno všiml, že se belgické hlavní město „třese“ o 30 až 50 procent méně než v době před spuštěním pandemické karantény. Vědci v Los Angeles a v Londýně pozorují stejnou situaci. I tam je méně slabých otřesů, než dříve.

TIP: Radost z gólu na fotbalovém šampionátu zaznamenaly seismometry v Mexiku

Naproti tomu seismologické stanice, které se nacházejí na odlehlých místech světa, takové utišení „vibrací“ planety prakticky nezaznamenaly. Seismologové každopádně nejsou z nečekaného seismického klidu vůbec smutní. Znamená to totiž, že se teď jejich měření pomocí velmi citlivých přístrojů stávají přesnějšími. Mohou s nimi detekovat zcela nepatrné otřesy.


Další články v sekci