Pátrání po mimozemském životě: Na řadě je detekce laserových signálů

07.08.2019 - Stanislav Mihulka

Pozemní gama teleskopy nabízejí šanci na detekci mimozemských laserových signálů

<p>Soustava gama teleskopů VERITAS</p>

Soustava gama teleskopů VERITAS


Reklama

Vědci už řadu let naslouchají rádiovým signálům z vesmíru a hledají v nich známky existence mimozemského života. Zatím zcela bezúspěšně. Jednu z dalších teoretických možností, jak by o sobě mohly dávat vědět vesmírné civilizace na velkou vzdálenost, představují signály výkonnými lasery.

Andrew Siemion z výzkumného centra SETI Research Center a jeho spolupracovníci tvrdí, že již máme k dispozici technologie, s jejichž pomocí můžeme po takových laserových signálech z vesmíru pátrat. Tým programu Breakthrough Listen začne hledat stopy mimozemských civilizací se soustavou pozemních gama teleskopů VERITAS (Very Energetic Radiation Imaging Telescope Array Systém) v Arizoně.

Pátrání s gama teleskopy 

S gama teleskopy VERITAS budou astronomové pátrat po nanosekundových záblescích záření z okolí blízkých hvězd. Takové laserové pulzy by totiž teoreticky mohly přesvítit okolní hvězdy a fungovat jako pokročilý komunikační systém. Podobnou komunikaci už použila NASA mezi Měsícem a Zemí, takže není tak nemyslitelné, že by cizí civilizace mohla takovou komunikaci provozovat.

TIP: Jak komunikovat s Marsem? NASA sází na přenos dat vesmírnými lasery

Pozemní gama teleskopy, jako je VERITAS, vlastně nedetekují gama záření, nýbrž záblesky takzvaného Čerenkovova záření. Díky tomu jsou skvělé na pozorování záblesků světla z vesmíru. Soustava VERITAS je tak výkonná, že kdyby někdo umístil soudobé nejvýkonnější pozemské lasery na populární a záhadnou Tabbyinu hvězdu, tak by jejich signály gama teleskopy VERITAS detekovaly. A to je od nás poměrně daleko, asi 1 280 světelných let.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkový pohled na triéru plnou lidí. Všimněte si, jak málo prostoru mají veslaři kolem sebe.

Zajímavosti

Šťáva z granátového jablka je nejen chutná, ale i zdravá. Zvláště pak pro novorozence.

Věda

Idylicky průzračná voda jezera, které je podle objemu vody desátým největším jezerem světa.

Příroda

Vizualizace systému Beta Pictoris.

Vesmír

Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.

Revue

Zvěsti se ve vesnických hospodách šířily prostřednictvím letáků, ale také díky očitým svědkům, kteří se neváhali o zážitky podělit.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907