Patří každá z hvězd, které běžně vidíme na nebi, do některého souhvězdí?

08.05.2021 - Michal Švanda

<p>Hvězda <strong>Sirrah</strong> leží těsně na hranici mezi Andromedou a Pegasem.</p>

Hvězda Sirrah leží těsně na hranici mezi Andromedou a Pegasem.


Reklama

Výnosem z roku 1925 rozčlenila Mezinárodní astronomická unie celou oblohu na 88 souhvězdí. Netvoří je tak pouze stálice formující známé obrazce, v nichž lze s trochou fantazie spatřit pravěké příšery, bájné hrdiny či přístrojovou techniku. Tato uskupení obklopují převážně pravoúhlé polygony, rozdělující nebe na územní celky – souhvězdí. A každá hvězda formálně patří do některého z nich. 

TIP: Proti proudu času: Kdy a kde vznikla nejstarší mapa hvězdného nebe?

Stálice se však pohybují, i když zdánlivě pomalu, a vlastní pohyb mnoha z nich lze měřit. Nacházejí-li se tedy poblíž hranice souhvězdí, mohou se přesunout na sousední území a fakticky změnit svoji příslušnost. Hvězdy ovšem mezi souhvězdími přecházely rovněž v souvislosti s upřesňováním jejich poloh a hranic nebeských obrazců. Například Sirrah, nejjasnější členka Andromedy – tedy α And, leží těsně na hranici se souhvězdím Pegase: Donedávna tak nesla označení δ Peg, coby jeho čtvrtá nejvýraznější stálice. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907