Pitná voda z WC: Úřady v Kalifornii povolily pít upravenou odpadní vodu

Kalifornie vysychá a shání vodu všude možně. Úřady překonaly averzi vůči „pití vody ze záchodu“ a počítají s masivním pokročilým čištěním odpadní vody, která se doposud vypouštěla do oceánu

25.12.2023 - Stanislav Mihulka



Kalifornie patří k oblastem v světě, které v dnešní době čelí kvůli oteplování klimatu stále větším problémům s dostupností pitné i užitkové vody. Není proto divu, že se zde snaží využívat i takové zdroje vody, které byly donedávna považovány za kontroverzní, i když často spíše z psychologických důvodů.

Jak uvádí zpravodajská agentura Reuters, kalifornské úřady v polovině letošního prosince schválily využívání pokročilých filtračních technologií k úpravě odpadní vody na čistou a nezávadnou pitnou vodu, která bude určená přímo pro vodovodní kohoutky milionů kalifornských domácností.

Nouze učí pít "odpadní" vodu

Už delší dobu je jasné, že tyto technologie fungují a jsou schopné produkovat natolik kvalitní vodu, že ji lze bez obav pít a používat ke všemu, k čemu se voda běžně používá. Přesto tento koncept doposud čelil kritice. Zhoršující se situace s vodou ale kritiky, jejichž argumenty nejsou úplně racionální, postupně umlčuje.

Trvalo to přes deset let, ale kalifornská Státní komise pro využití vodních zdrojů nakonec dospěla k průlomovému rozhodnutí. Fakticky to znamená, že v Kalifornii bude možné opětovně využívat stovky milionů litrů vody, které se doposud každým rokem vypouštěly do oceánu.

Uvedené technologie se již déle než 10 let používají v okrese Orange County. Zahrnují intenzivní mikrofiltraci, reverzní osmózu a dezinfekci UV zářením a peroxidem vodíku. V Kalifornii se k zmíněným technologiím připojí navíc dezinfekce ozonem a biologická filtrace pomocí uhlíku. 

TIP: Vědci varují: Jihozápad Spojených států vysychá a praská před očima

Nebude to levné a potrvá nejméně pět let, než budou vybudována první zařízení pro takové čistění vody. Výši nutných investic úřady odhadují na miliardu dolarů, metropolitní vodárenská společnost MWD již ale oznámila plán na vybudování hned šesti zařízení na čištění odpadních vod za šest miliard dolarů. Podle Darrina Polhemua by takto zpracovaná recyklovaná voda mohla představovat zhruba 10 až 15 % spotřeby části pobřežních komunit během sucha.


Další články v sekci