Plísně v domácnostech představují rostoucí hrozbu

25.11.2022 - Stanislav Mihulka

Lidé žijící v prostorech s plísněmi jsou ohroženi nejen jejich sporami, ale i mnohem nebezpečnějšími mykotoxiny

<p>Příčinou vzniku plísní je zejména zvýšená vlhkost. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Příčinou vzniku plísní je zejména zvýšená vlhkost. (foto: Shutterstock)


Reklama

Plíseň obvykle vnímáme jako nepříjemnost, s níž se setkáváme třeba v koupelnách nebo ve sklepech. Plíseň ale může být i velmi nebezpečná a v některých případech dokonce smrtelná. Dokládá to i dva roky starý případ ze severozápadní Anglie, kde v důsledku vystavení nebezpečné „černé plísni“ druhu Stachybotrys chartarum, zemřel dvouletý chlapec. 

O nebezpečnosti plísní se přitom ví již velmi dlouho. V dnešní době jejich nebezpečnost roste hned z několika důvodů. Bujení plísní podporují klimatické změny, kvůli extrémním teplotám i vlhkosti a přispívá k nim i nejistota na trzích s energiemi, která nutí obyvatele šetřit na vytápění obytných prostor.

Plísně milují vlhko 

Plísním se nejlépe daří v místech, kde je hodně vlhkosti, jako jsou prosakující střechy, okna, vlhké zdi, vodovodní potrubí nebo celkově vlhké místnosti, jako jsou koupelny. Pro člověka jsou problematické například jejich mikroskopické spory, které plísně vypouštějí ve velkém množství do vzduchu. Mohou dráždit dýchací cesty a oči, případně vyvolávat záněty, což je nepříjemné a pro lidi s oslabenou imunitou, alergií nebo astmatem i velmi nebezpečné.

Ještě větší problém představují chemické látky, které plísně vylučují do prostředí. Nejde ani tak o antibiotika, s jejichž pomocí plísně bojují proti bakteriím. Velmi nebezpečné jsou mykotoxiny – látky, které plísně produkují z nejasných důvodů, a které mohou závažně poškodit zdraví člověka či domácích zvířat, nebo i zabít, pokud působí ve vyšších koncentracích.

TIP: Nevítaný příchozí: V Austrálii se objevila vražedná houba kyjovenka

Podle nedávných odhadů se ve Spojených státech nebezpečné plísně nacházejí téměř v polovině všech domácností. Pokud se lidé chtějí plísní zbavit, měli by především odstranit veškeré plesnivé předměty, včetně koberců nebo třeba tapet. Nestačí zlikvidovat jen viditelně napadené plochy, ale i neviditelné části v materiálu. Při odstraňování plísní je vhodné použít kartáč a mýdlovou vodu, případně k tomu určené dezinfekční prostředky. Poté je zásadní udržovat vzduch v místnostech postižených plísní tak suchý a větraný, je to jen jde.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907