Pod jižní polární čepičkou Marsu se zřejmě ukrývají čtyři superslaná jezera

30.09.2020 - Stanislav Mihulka

Snímky radaru MARSIS prozradily možnou přítomnost podpovrchových jezer pod polárním ledem Marsu

<p>Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda</p>

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda


Reklama

V době krátce po vzniku Sluneční soustavy mohla být Rudá planeta úplně jiná než dnes. Množství vědeckých studií i zjištění přímo z Marsu ukazují, že jej v minulosti pokrývalo poměrně velké množství vody. Dnes už je tato voda pryč. Zároveň ale docela dobře možné, že se pod povrchem Marsu stále ještě ukrývají pozůstatky pradávných moří.

Za nejpravděpodobnější místo, kdy by se mohla na Marsu vyskytovat voda vědci považují polární čepičky. V roce 2018 zde byly skutečně objeveny známky přítomnosti podpovrchového jezera. Zároveň se ale vyrojilo mnohem více otázek než odpovědí, takže bylo jasné, že jezero pod jižním pólem Marsu bude nutné prozkoumat detailněji.

Radarové pátrání po marťanských jezerech

Elena Pettinelli z italské Roma Tre University a její kolegové k tomu využili italský radar a výškoměr MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding), který pracuje na palubě evropské sondy Mars Express na oběžné dráze Marsu. S jeho pomocí proskenovali oblast kolem údajného podpovrchového jezera, zhruba o velikosti 250 × 300 kilometrů. Získaná data zpracovali pomocí metod, které posloužily při výzkumu jezer pod ledem v Antarktidě.

Snímky radaru MARSIS potvrdily, že se na daném místě nachází slané jezero, jehož rozměry vědci upřesnili na zhruba 20 × 30 kilometrů. Hloubka jezera zůstává neznámá, protože rádiové vlny MARSISu neproniknou slanou vodou.

Snímky rovněž prozradily, že se v dané oblasti na jižním pólu Marsu nacházejí tři další podpovrchová jezera, všechna zhruba o velikosti 10 × 10 kilometrů. Díky výjimečně vysoké slanosti zůstávají tato jezera kapalná, i když se nacházejí v oblasti velmi nízkých teplot.

TIP: Kam zmizela voda Marsu? Možná ji nasákly místní horniny

Badatelé se netají tím, že by nás tato jezera mohla navést k organismům, ať už současným nebo dávným. Problém je ale v tom, že před jejich výzkumem zblízka bude nutné provrtat asi 1,5 kilometru ledu. Něco takového je zatím mimo možnosti našich meziplanetárních misí. Dálkový průzkum polárních oblastí Marsu ale bude určitě pokračovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature

  • Zdroj fotografií: NASA/GSFCDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907