Pod ledem Antarktidy byla objevena mohutná řeka, větší než Temže

Překvapení geologové narazili na mohutnou řeku roztáté vody, která se valí stovky kilometrů pod ledovým příkrovem Antarktidy

31.10.2022 - Stanislav MihulkaTeploty stoupají a polární masy ledu tají. Vědci, kteří tyto změny sledují, čím dál častěji naráží na pozoruhodné a zároveň zneklidňující fenomény v Arktidě i Antarktidě. Mezinárodní tým odborníků nedávno nečekaně narazil na masivní řeku, která proudí pod ztenčujícím se ledem Antarktidy.

Ve studii, kterou nedávno zveřejnil časopis Nature Geoscience, badatelé využili počítačové modely a analýzy geofyzikálních dat, získaných z měření leteckým radarem, k určení velikosti a dalších parametrů této kolosální řeky. Podle jejich výsledků je řeka pod antarktickým ledem dlouhá asi 460 kilometrů a přenáší ohromné množství sladké vody, která proudí pod velkým tlakem.

Jezera a řeky pod ledem

Když jsme před lety objevili jezera pod ledem Antarktidy, mysleli jsme si, že jsou navzájem izolovaná,popisuje Martin Siegert z britské Imperial College London. „Až teď začínáme chápat, že před sebou máme celý rozsáhlý systém jezer, která jsou propojena sítí toků. Toto všechno se přitom nachází pod tisíci metry ledu.

Model říčního systému objevený pod antarktickým ledovým příkrovem. (foto: Imperial College London, C. F. DowCC BY-SA 4.0)

Odborníci se donedávna domnívali, že se pod ledem Antarktidy nachází jen relativně málo vody. Postupně se ale ukazuje, že je tomu jinak. Důvodem je nejen oteplování klimatu, ale také teplo pocházející z hlubin Země a tření, k němuž dochází při pohybu ledových mas.

TIP: Tajemství pod ledem: Pod Antarktidou se nachází rezervoár teplé vody

Objev mohutné řeky, která je větší než Temže protékající Londýnem, je sice fascinující, ale zároveň představují další z varování ohledně stability ledu v Antarktidě. Velké množství vody tekoucí pod ledem může urychlovat jeho další tání. Odborníci teď budou muset zahrnout existenci této řeky a dalších podobných fenoménů do předpovědí změn v Antarktidě, k nimž dochází a bude docházet v důsledku klimatických změn.


Další články v sekci