Podpovrchový oceán na Enceladu je zřejmě příznivý pro život

24.01.2020 - Stanislav Mihulka

Podle nového výzkumu by oceán na Enceladu měl být plný minerálů a nejspíš je obyvatelný

<p>Detailní pohled odhaluje zřetelné tektonické lomy, které naznačují, že na Enceladu v minulosti docházelo a možná i stále dochází k velkým, jednosměrným posunům obrovských ledových ploch.</p>

Detailní pohled odhaluje zřetelné tektonické lomy, které naznačují, že na Enceladu v minulosti docházelo a možná i stále dochází k velkým, jednosměrným posunům obrovských ledových ploch.


Reklama

Už nějakou dobu tušíme, že Saturnův poměrně velký měsíc Enceladus pod svým povrchem ukrývá hluboký temný oceán. Některá dřívější pozorování Enceladu a především výtrysků z jeho povrchu do vesmíru ukazují, že by podpovrchový oceán Enceladu mohl být zajímavý ohledně prostředí vhodného pro život. Zatím ale není jasné, zda je obyvatelný či nikoliv.

Christopher Glein z amerického výzkumného institutu Southwest Research Institute (SwRI) se svými kolegy tvrdí, že oceán na Enceladu je ještě zajímavější, než jsme si mysleli, a že je slibný pro výskyt života. Meziplanetární sonda Cassini před časem na Enceladu objevila stopy geotermální aktivity. Glein s kolegy sestavil model fungování oceánu na Enceladu a odhadl, jaké je tam množství vodíku a oxidu uhličitého.

Obyvatelný oceán v podzemí

Vědci tvrdí, že dno podpovrchového oceánu na Enceladu tvoří usazené horniny, které jsou bohaté na karbonátové minerály. Pod těmito usazeninami by tam měly být hadcové minerály, bohaté na železo a hořčík, které vznikly ve vyvřelých horninách. Gleinův tým při svém výzkumu využil nové postupy analýz složení výtrysků na Enceladu a odvození obsahu oxidu uhličitého v podpovrchovém oceánu.

TIP: Podpovrchový oceán na Enceladu je jen pár kilometrů pod ledem

Nový model fungování podpovrchového oceánu doplňuje kompletní představu o tomto pozoruhodném Saturnově měsíci. Ukazuje se, že hydrotermální systémy na dně tohoto oceánu společně s minerály, které předpovídá Gleinův tým, vytvářejí prostředí s velmi zajímavou chemií, která je dost příznivá pro obyvatelnost oceánu životem, jak ho známe. Badatelé jedním dechem upozorňují, že obyvatelný oceán ještě neznamená, že tam nějaký život opravdu bude. Ale přinejmenším to je další důvod pro to, abychom se na Enceladus co nejdříve zaletěli podívat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907